wtorek, 04 grudzień 2018 21:53

Dlaczego egzorcyzmy trwają tak długo?

Napisał

Przedłużający się czas uwalniania człowieka spod władzy złego ducha wywołuje różnego rodzaju pytania i wątpliwości. Odpowiedzi na nie należy poszukiwać, analizując sytuację duchową osoby dręczonej przez złego ducha.

Pytającym o przyczynę braku szybkich i zadowalających efektów modlitwy o uwolnienie często nasuwają się dwa rozwiązania. Pierwszym jest myśl, że wynika to z uporu diabła, który po prostu nie chce „wyjść”. Jednak ta hipoteza stoi w konflikcie z obrazem Boga jako Pana nieba i ziemi. Na Jego imię bowiem zgina się wszelkie kolano, więc nawet największy upór złego ducha nie jest skuteczny.

Pojawia się zatem koncepcja, że to egzorcysta jest za słaby, nie ma wystarczającej „mocy” i „trzeba iść do mocniejszego”. Po części ta myśl może być słuszna, bo niewątpliwie interwencja św. Ojca Pio bywa zdecydowanie skuteczniejsza niż nasza, prostych egzorcystów. Jednak i tu argument wydaje się słuszny tylko po części, bo przecież żaden egzorcysta nie podejmuje posługi uwalniania własną mocą, ale z mandatu Kościoła i mocą Jezusa Chrystusa. Sformułowanie właściwej odpowiedzi wymaga zastanowienia się nad źródłem oraz istotą duchowego zniewolenia, a także kwestią roli, jaką odgrywa w procesie uwolnienia sam człowiek proszący egzorcystę o pomoc.

ks. Andrzej Grefkowicz

egzorcysta diecezji warszawskiej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • adiunkt w katedrze Teologii Moralnej i Ekumenicznej KUL, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu

  • historyk filozofii porównawczej Wschodu i Zachodu, prof. UAM, wykładowca w Instytucie Filozofii, autor ksiażki „Czy zen może być chrześcijański?”

  • filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions