wtorek, 04 grudzień 2018 21:53

Dlaczego egzorcyzmy trwają tak długo?

Napisał

Przedłużający się czas uwalniania człowieka spod władzy złego ducha wywołuje różnego rodzaju pytania i wątpliwości. Odpowiedzi na nie należy poszukiwać, analizując sytuację duchową osoby dręczonej przez złego ducha.

Pytającym o przyczynę braku szybkich i zadowalających efektów modlitwy o uwolnienie często nasuwają się dwa rozwiązania. Pierwszym jest myśl, że wynika to z uporu diabła, który po prostu nie chce „wyjść”. Jednak ta hipoteza stoi w konflikcie z obrazem Boga jako Pana nieba i ziemi. Na Jego imię bowiem zgina się wszelkie kolano, więc nawet największy upór złego ducha nie jest skuteczny.

Pojawia się zatem koncepcja, że to egzorcysta jest za słaby, nie ma wystarczającej „mocy” i „trzeba iść do mocniejszego”. Po części ta myśl może być słuszna, bo niewątpliwie interwencja św. Ojca Pio bywa zdecydowanie skuteczniejsza niż nasza, prostych egzorcystów. Jednak i tu argument wydaje się słuszny tylko po części, bo przecież żaden egzorcysta nie podejmuje posługi uwalniania własną mocą, ale z mandatu Kościoła i mocą Jezusa Chrystusa. Sformułowanie właściwej odpowiedzi wymaga zastanowienia się nad źródłem oraz istotą duchowego zniewolenia, a także kwestią roli, jaką odgrywa w procesie uwolnienia sam człowiek proszący egzorcystę o pomoc.

ks. Andrzej Grefkowicz

egzorcysta diecezji warszawskiej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • marianin, teolog moralista,
    dyrektor Ośrodka Wsparcia
    Płodności

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions