wtorek, 04 grudzień 2018 21:52

Życie egzorcysty w XXI wieku

Napisane przez Gianmichele Pavone

Z ks. Franceskiem Bamontem, przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów (AIE), rozmawia Gianmichele Pavone

Tłumaczenie z włoskiego Dr Elżbieta Kolbus

Często mówi się o demonie hazardu, seksu, alkoholu… Jakie formy przybiera działanie Szatana w dzisiejszym społeczeństwie? Czy pojawienie się internetu i nowych technologii coś zmieniło w tym zakresie?

Trzeba przede wszystkim dokonać rozróżnienia między działaniem zwykłym demona i działaniem nadzwyczajnym. Tym ostatnim, gdy ujawnia się ono w osobach lub rzeczach, zajmuje się właśnie egzorcysta. Celem działania zwykłego jest moralne szkodzenie ludziom. Przejawia się ono w pokusach, których doświadcza każdy z nas. Demon, kusząc człowieka, skrzętnie wykorzystuje jego największe słabości: dokładnie obserwuje osobę, stara się wyśledzić jej słabe punkty, gdzie struktura psychologiczna lub duchowa jest chwiejna, i tam uderza, aby doprowadzić człowieka do upadku. Próbuje precyzyjnie określić nasze wady, potem na nie „dmucha i chucha”, aby je powiększyć.

Człowiek bardziej skłania się ku złu niż ku dobru. Źródłem tej skłonności jest grzech pierworodny – prawdziwa, rzeczywista, otwarta rana w naszej duszy. Możemy jednak liczyć na łaskę Boga: On przez modlitwę i sakramenty uzdrawia ludzką naturę oraz sprawia, że jesteśmy w stanie postępować dobrze i właściwie reagować na pokusy, które zsyła na nas demon. Jeśli chodzi o działanie nadzwyczajne szatana, to nękanie ze strony diabła może mieć różne nasilenie. Formy, jakie przybiera, także mogą być różne – od diabelskiego ataku poczynając, a na obsesji, dręczeniu i ostatecznie opętaniu kończąc. Przyczyną opętania może być niekiedy praktykowanie okultyzmu, bezpośrednie lub pośrednie, gdy ktoś zwraca się do osób zajmujących się okultyzmem. W przypadku opętania demon, dysponując władzą despotyczną, brutalną i okrutną, całkowicie podporządkowuje sobie ofiarę. Wykorzystuje jej ciało, zmusza ją do mówienia i poruszania się tak, jak on sobie tego życzy – zły duch nie pozostawia człowiekowi żadnej możliwości sprzeciwu. Poza tym demon pokazuje, że zna rzeczy ukryte, manifestuje zjadliwą niechęć do wszystkiego, co święte, a czasem wzbudza w opętanym taką siłę, która zupełnie nie odpowiada jego możliwościom fizycznym.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions