wtorek, 02 październik 2018 20:10

Charyzmaty zawsze prowadza˛ do Jezusa cz. III

Z ks. Janem Reczkiem, rekolekcjonistą posługującym modlitwą o zdrowienie wewnętrzne i uwolnienie, rozmawia dr Mariusz Błochowiak

 

Czym jest charyzmat?

Charyzmat, czyli łaska, jest to dar dany darmo. Jest dziełem Ducha Świętego w duszy chrześcijanina; obdarowaniem, służącym jemu samemu i wspólnocie wiary, pośród której Bóg go stawia. Zatem charyzmat jest dawany dla wzrostu Kościoła.

Czy każdy katolik posiada charyzmaty? Czy tylko wybrani przez Boga ludzie?

Czy tylko niektórzy katolicy otrzymali „zadatek Ducha” (2 Kor 1, 22)? W każdym z nas Duch Święty pragnie działać! Problem w tym, na ile my Jemu na to pozwalamy… Przez chrzest i bierzmowanie w każdym chrześcijaninie został dokonany „charyzmatyczny zasiew”. Niestety, ogromny procent tych łask to są „zakopane talenty”: dary nieuświadomione, niezrozumiane i skutkiem tego niewykorzystane.

Czy charyzmaty są tym samym, co talenty, uzdolnienia?

W spojrzeniu teologicznym trzeba to rozróżnić. Talenty zostały wpisane w spektrum naszych możliwości niezależnie od życia wiary. Są ludzie, którzy nie pielęgnują życia duchowego, nie postępują religijnie, nie oddają Bogu czci, a przecież widzimy, że są obdarzeni wybitnymi zdolnościami. Mogą dzięki nim znacząco zapisać się w historii. Ale nie w historii zbawienia! Natomiast charyzmaty są dziełem łaski, przychodzą wraz z życiem wiary. Duch Święty „pracuje” w człowieku, aby sam postępował w planie Bożym i był narzędziem przemiany dla innych.

dr Mariusz Błochowiak

Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions