wtorek, 31 lipiec 2018 13:33

Światowość i zamęt umysłu. O kuszeniu

Napisał

Nie jest łatwo odpowiedź na pytanie o metody kuszenia, jakich używa zły duch wobec człowieka. Kusi podstępnie, wytrwale i inteligentnie. Czasem bardzo skutecznie. Celem kuszenia jest zachwianie, osłabienie lub zupełne oderwanie człowieka od ufności w Bożą Opatrzność.

Diabeł nie ma dostępu do duszy człowieka, dlatego jego strategią jest przewidywanie ludzkich zachowań. Wykorzystuje przy tym wszelką wiedzę, obejmującą życiorys człowieka, ale także wyciąga wnioski pochodzące z historii najbliższej rodziny. Nikogo nie oszczędza w swym działaniu. Od jego wpływu nie są wolni kapłani, zakonnice, świeccy, ludzie prości czy wykształceni. Nie wolno się lękać szatana, ale powinno się liczyć z tym, że zależy mu na ludzkiej zgubie.

Minął już czas ukazywania diabła jako stworzenia z kopytami, przekrwionymi oczyma, rogami oraz wstrętnym ogonem. Dzisiejsze czasy i ideologie przedstawiają go jako zadbanego mężczyznę, ubranego w elegancki garnitur, czystą koszulę i krawat. Podstęp działania szatańskiego sprowadza się do przedstawienia zła i grzechu jako dobra, które służy człowiekowi.

Zamęt umysłu – oto strategia demona. Mamy z nią do czynienia już w wydarzeniach dotyczących kuszenia pierwszych ludzi (por. Rdz 3, 1-13). Z kolei w spotkaniu z Jezusem szatan wykazuje wszystkie wspomniane cechy: inteligentnie podpowiada, że posłuszeństwo jego woli jest dobrem, obiecuje władzę i bogactwo, powołuje się na Ps 91, zapewniając, iż nic złego nie spotka Jezusa (por. Mt 4, 1-11).

ks. Jarosław Binek

egzorcysta diecezji lwowskiej na Ukrainie

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

  • marianin, teolog moralista,
    dyrektor Ośrodka Wsparcia
    Płodności

  • Polska dziennikarka mieszkająca na stałe w Japonii. 

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions