wtorek, 03 lipiec 2018 09:43

Wytrwała modlitwa droga˛ do wolności

Napisał

Z O. dr. Krzysztofem Modrasem OP, egzorcystą archidiecezji lubelskiej, rozmawia dr Paweł Sokołowski

Jak długo pełni Ojciec posługę egzorcysty?

Nominację na egzorcystę otrzymałem 10 sierpnia 2016 r. z rąk abpa Stanisława Budzika. Od 1981 r. jestem członkiem Zakonu Dominikanów, a od 2009 r. przebywam w naszym klasztorze w Lublinie. Za mną jest też 30 lat kapłaństwa.

Czy przygotowywał się Ojciec do tej posługi?

Refleksja na historią życia prowadzi mnie do wniosku, że posługa egzorcysty była wpisana w moje powołanie. Od chwili święceń w 1988 r. byłem związany z ośrodkami naukowymi w Rzymie (Instytut Patrystyczny Augustinianum – przez 6 lat), Jerozolimie (Ecole biblique – przez 15 lat) oraz Lublinie (KUL – przez 7 lat). Nauczałem języka koptyjskiego, egipskiego hieroglificznego, arabskiego, islamu, a także religii wschodnich, takich jak hinduizm i buddyzm. Znajomość tych religii okazała się pomocna w obecnej posłudze, gdyż wiele wschodnich praktyk, takich jak joga, medytacja, techniki leczenia (bioenergioterapia, akupresura, akupunktura, reiki), wschodnie sztuki walki (np. aikido), przeszło do naszej kultury i stanowią poważne zagrożenie duchowe.       Praca naukowa nie przynosiła mi satysfakcji. Miałem poczucie, że nie spełniam mojego powołania kapłańskiego. W Lublinie, podejmując się kierownictwa duchowego, zetknąłem się ze zjawiskiem zniewoleń, dotychczas mi nieznanym. Poprzez własną lekturę zacząłem zgłębiać ten problem i w 2014 r. nad niektórymi osobami spontanicznie zacząłem praktykować modlitwę o uzdrowienie i uwolnienie.

Doszedłem do granicy, której nie mogłem przekroczyć ze względu na brak odpowiedniej władzy i musiałem podjąć konkretną decyzję. Wahania nie trwały długo. Z pomocą przyszło Słowo Boże. Z wielką siłą przemówiły do mnie słowa Ps 45, 4-5: Bohaterze, przypasz do biodra swój miecz, swą chlubę i ozdobę! Szczęśliwie wstąp na rydwan w obronie wiary, pokory i sprawiedliwości, a prawica twoja niech ci wskaże wielkie czyny! Uznałem to za wskazówkę odnośnie do decyzji podjęcia posługi egzorcysty.

dr Paweł Sokołowski

teolog, historyk, redaktor

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions