środa, 31 styczeń 2018 08:53

Diabeł szuka naszych słabości

Napisał

Zły duch działa w sposób zwyczajny i nadzwyczajny. Pokusa należy do działania zwyczajnego, a oznacza to, że doświadcza jej każdy wierzący. Nikt nie jest wyjątkiem. Kuszony był nawet Pan Jezus.

Diabeł skłania nas, abyśmy robili to, czego nam robić nie wolno, czyli żebyśmy grzeszyli. Przeszkadza nam też w tym, co robić należy, czyli dążyć do świętości. Jednak każdy grzech jest naszą osobistą decyzją, za którą ponosimy odpowiedzialność.

Czym jest pokusa

Diabeł może nas kusić tylko tym, co w nas znajdzie. Wykorzystuje nasze słabości i budzi nasze pożądania. Krąży wokół nas i szuka tego, co ułomne, aby uczynić nas jeszcze słabszymi (por. 1 P 5, 8). Jednak nie każda pokusa jest bezpośrednio spowodowana przez diabła. Należy odróżnić tę pochodzącą od złego ducha od związanej z nieuporządkowanymi pragnieniami, które od dawna były zaspokajane (por. Jk 1, 14–15). Jesteśmy bowiem kuszeni przez pożądliwości i słabości, jak również przez otaczający świat.

Nie mamy jednak precyzyjnych kryteriów, które pozwoliłyby poznać, czy pokusa pochodzi od diabła, czy też z innego źródła. Obowiązuje tu jedna zasada: jeśli pokusa  jest nagła, gwałtowna i intensywna oraz nie ma innej przyczyny (bliskiej lub odległej), która ją spowodowała, a ponadto wywołuje głębokie zmartwienie, zmusza do pragnienia nietypowych rzeczy, jej efektem jest brak zaufania do innych (np. spowiednikowi, kierownikowi duchowemu), to możemy ją uznać za mniej lub bardziej bezpośrednią interwencję diabła.

Kuszenie w trzech obszarach

Wszyscy podlegamy pokusom w trzech obszarach. Są to: ciało, oczy i pycha.

Ciało. Mamy różne potrzeby fizyczne, np. jesteśmy głodni, spragnieni, zmęczeni. Chcemy odpocząć, bawić i cieszyć się, zrelaksować itd. Z samej swej natury potrzeby te są dobre, jak również ich spełnianie, choć nie powinno ono być celem samym w sobie. Tych potrzeb nie wolno nam wynosić ponad wolę Bożą. Kiedy przekroczymy ustanowiony przez Boga porządek, wówczas potrzeba może stać się słabością. Jeśli zły duch ją odkryje, spróbuje ją wykorzystać przeciwko nam.

Oczy. Kobiety zazwyczaj pragną być piękne, lubią otaczać się ładnymi rzeczami i cieszyć się nimi. Mężczyźni chcą z kolei mieć najlepsze osiągnięcia technologii. Pasja posiadania i gromadzenia tych rzeczy niepostrzeżenie odciąga od słowa Bożego i podważa nasze zaufanie do niego. Szukamy tego, co jest dla nas dobre, ale nie według woli Bożej, tylko według nas samych. Dzieje się podobnie jak wcześniej: jeśli przekroczymy porządek ustanowiony przez Boga i rzeczy stworzone zajmą Jego miejsce, staną się one naszą słabością, którą wykorzysta zły duch.

Pycha. Każdy chce coś znaczyć, każdy dąży do uznania ze strony innych i akceptacji. Te pragnienia odciągają od kultu Boga, niszczą nasze posłuszeństwo względem Niego. I znów – jeśli przekroczymy granicę określoną przez Boga, zaczniemy tak naprawdę budować słabość, którą zły duch może wykorzystać.

Ostatnio zmieniany środa, 31 styczeń 2018 09:03
Imrich Degro

egzorcysta archidiecezji koszyckiej na Słowacji.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem