poniedziałek, 01 styczeń 2018 12:22

O magii i zabobonach. Ukraińskie realia cz. i

Napisał

Z ks. Jarosławem Binkiem, egzorcystą diecezji lwowskiej na Ukrainie,

rozmawia dr Paweł Sokołowski

 

W jakich okolicznościach został Ksiądz egzorcystą?

Nominację na egzorcystę otrzymałem z rąk ks. arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego w grudniu 2010 r. Byłem wówczas proboszczem w parafii Trójcy Przenajświętszej w Mikulińcach koło Tarnopola. Obecnie rezyduję w parafii Złoczów.

Czy ta nominacja była czymś spowodowana? Czy np. miał Ksiądz w parafii doświadczenie z osobą opętaną?

Na jednej z kongregacji ks. abp Mokrzycki prosił, by ktoś podjął się posługi egzorcysty. Zgłosiłem się, mówiąc, że teorii nieco znam, ale potrzebuję praktycznego poznania posługi. Służyły temu późniejsze zjazdy egzorcystów w Niepokalanowie, ale też spotkania europejskie w Częstochowie.

Jaka jest specyfika parafii, o których Ksiądz wspomniał? Czy dużo osób uczestniczy tam w niedzielnej Mszy Świętej?

W parafii Złoczów jest inna sytuacja, niż w Mikulińcach. Tam miałem ok. 100 parafian – ok. 60 w samych Mikulińcach, a pozostałych wiernych w trzech parafiach dojazdowych: w Strusowie ok. 20 osób, w Nastasowie 5 oraz w Ładyczynie może z 15 wiernych. Wśród tych wiernych była grupa tzw. sympatyków, czyli grekokatolików „lubiących” chodzić do naszego kościoła.

A ilu mieszkańców liczą wspomniane miejscowości?

Mikulińce zamieszkuje prawie 2500 osób, Ładyczyn ok.1500, Nastasów blisko 700 i Strusów też ok. 1500. Łatwo obliczyć, że z tej liczby mieszkańców do naszej parafii rzymskokatolickiej należał niewielki procent. Podobnie niewielki procent stanowią wierni uczestniczący w niedzielnej Mszy Świętej.

Pozostali mieszkańcy to prawosławni i grekokatolicy?

Tak, szacunkowo można uznać, że po połowie są to „grecy” i prawosławni.

dr Paweł Sokołowski

teolog, historyk, redaktor

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions