wtorek, 03 październik 2017 19:32

Ekumenizm dialogu, ducha i praktyki

Napisała

Istnieje ekumenizm dialogu (kiedy zwierzchnicy Kościołów rozmawiają o teologii), ducha (kiedy ludzie modlą się wspólnie) oraz praktyki (kiedy powstają wspólne dzieła). Te trzy rodzaje ekumenizmu są nierozłączne, bo praktyka i dialog nie obywają się bez modlitwy.

Jednym z największych teologów ekumenizmu ducha był ks. Peter Hocken, który zmarł 10 czerwca 2017 r. Odszedł do Pana w dniu, w którym miał głosić wykłady na konferencji „Strefa Zero”, odbywającej się w Jaworznie.

„Strefa Zero”

„Strefa Zero” to nazwa organizowanego przez wspólnotę Metanoia corocznego wydarzenia, w którym bierze udział wiele wspólnot chrześcijańskich. Nazwa ta jest też teologicznym określeniem zamysłu odnajdywania takiej przestrzeni, w której chrześcijanie modlą się wspólnie, nie natrafiając na to, co dzieli, ale wzmacniając się w tym, co łączy. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa z Listu do Efezjan:

Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani do jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie (4, 4).

Ojciec dr Mariusz Orczykowski OFMConv, asystent kościelny wspólnoty Głos na Pustyni, zwraca uwagę, że nauczanie na tych ekumenicznych spotkaniach skupia się na osobie Jezusa:

Hocken wyjaśnia, jak Duch Święty w prowadzeniu Kościoła ku pełnej jedności umacnia te elementy, które koncentrują nas na istocie naszej wiary, czyli na osobie Jezusa Chrystusa, i jak demaskuje te, w których jako Kościół potrzebujemy się zmienić.

Sam ks. Peter Hocken mówił:

Powinniśmy chcieć usłyszeć od innych chrześcijan, kim jest dla nich Jezus. Zobaczymy wtedy, że różne tradycje kościelne skoncentrowały się na różnych Jego aspektach i funkcjach. Prawdą jest, że wszyscy wyznajemy Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Jednak typowi protestanci wyeksponowali doktrynę usprawiedliwienia i krew, jaką wylał On na krzyżu; katolicy zwykle zwracają większą od protestantów uwagę na wydarzenie zwiastowania i narodzenia Jezusa, czyli generalnie na fakt wcielenia, łącznie z relacją Jezusa do Jego Matki (…). Każda perspektywa poszerza nasze rozumienie Jezusa, w całej głębi i bogactwie Jego misji i posługi.

Ostatnio zmieniany środa, 04 październik 2017 12:15
Maria Patynowska

historyk sztuki, publicysta,
interesuje się stykiem
obszarów teologii, historii
i kultury


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem