sobota, 01 lipiec 2017 13:01

Quo vadis, Europo?

Napisane przez ks. dr hab. Henryk Nadrowski

Przenieśmy się w czas wakacyjny. Jest sobotnie popołudnie. Znaleźliśmy się z dala od własnego domu, a nawet od własnej Ojczyzny. Jako praktykujący katolicy pragniemy uczestniczyć w niedzielnej Mszy świętej. Szukamy więc kościoła, by zorientować się, jaki jest porządek jutrzejszej liturgii…

Przywołujemy z naszej pamięci i wyobraźni wizerunek kościoła, jego sylwetę. W nowoczesnej podmiejskiej dzielnicy nie widać żadnego kościoła. Przynajmniej pośród modernistycznej urbanistyki, szeregu wieżowców, nie znajdujemy budowli, której bryła przypominałaby obiekt sakralny.

Szukamy kościoła

Przechodzimy do części zabytkowej, na starówkę. Tutaj forma architektoniczna jednoznacznie przypomina nam kościoły. Wchodzimy do wspaniałego kościoła gotyckiego, który budowany był przez katolików i służył im wiele lat. Obecnie należy do protestantów. Wchodzimy i jesteśmy zaszokowani. Ogłusza nas wielki harmider i rozgwar, wiele stanowisk informacji turystycznej oraz kilka głośnych grup z przewodnikami. Jak tu się odnaleźć?

Atmosfera jak na giełdzie. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i witraży w tych przestrzeniach sprowadzane są do rangi galerii czy muzeum. Chociaż prawdziwe muzea dbają o specyficzną atmosferę dyskrecji i ciszy, tu jednak nawet tego zabrakło. Tym razem sama forma architektoniczna nie wprowadziła nas do przestrzeni kultu i modlitwy. A bywa i tak, że przekroczenie progów kościoła możliwe jest po zakupieniu biletu lub karty wstępu…

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  

    dziennikarka katolicka, teolog, historyk, doktorantka z zakresu teologii biblijnej na UP JPII w Krakowie.

  • filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

  • Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Już 33 pozycje


Powered by JS Network Solutions