czwartek, 01 czerwiec 2017 18:01

Jak naprawdę działa tarot? Świadectwo Weroniki opowiedziane przez demonologa

Napisał

Najsilniejszy wpływ na dzisiejszą strukturę i interpretację tarota miała grupa francuskich i angielskich okultystów na przełomie XIX i XX w. Ich prace i studia oparły się na ezoterycznej, mistyczno-filozoficznej nauce judaizmu, czyli kabale. Większa część talii tarota opracowana w XX wieku bazuje na pojęciach, które się z niej wywodzą. A kabała chętnie przyswaja wszelkie formy magii. Przyznają to nawet żydowscy badacze.

Waite, Crowley, Lévi, Jung

W strukturze tarota nieprzypadkowo występują niechrześcijańskie czy nawet antychrześcijańskie tradycje. Zostały one utrwalone i są przekazywane w symbolicznych systemach. Ta kumulacja złych symboli wytwarza pewną moc, którą wiele osób wyczuwa. Symbol w działaniach tych tradycji duchowych ma charakter realistyczny. Oddziałuje bowiem i zmienia świadomość, a właściwie otwiera ją na siły nieznanego pochodzenia. Ta symbolika ma charakter wprowadzający (inicjacyjny). Stanowi ona przekaz określonej, jednak mrocznej duchowości.

W kartach tarota nie występuje jedynie tradycja kabalistyczna. Obecna jest tu także symbolika związana z mistycyzmem grecko-egipskim (hermetyzmem) oraz symbolika dążąca do przekształcenia wiary chrześcijańskiej w wiedzę (gnostycyzm). Z czego to wynika? Wczesne włoskie odrodzenie, które zrodziło tarota, było czasem ekspansji wszelkich form okultyzmu i ezoteryzmu.

Najbardziej popularne wersje ezoteryczne tarota były dziełem Arthura Edwarda Waite’a oraz Aleistera Crowleya. Powstały one z myślą o stworzeniu nowego kanonu. Obie też zyskały powszechne uznanie w kręgach „wtajemniczonych”. Twórcy obu talii w pewnym stopniu czerpali z nauk Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku, stowarzyszenia okultystyczno-ezoterycznego związanego duchowo z masonerią.

Ostatnio zmieniany czwartek, 01 czerwiec 2017 20:25
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

  • profesor psychologii, autorka książki „Seeing Myself. The New Science of Out-of-Body Experiences”, Londyn 2017 („Widząc siebie. Doświadczenia pozacielesne jako nowa dziedzina nauki”)

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions