niedziela, 08 maj 2016 13:07

Satanizm, okultyzm i muzyka

Napisał

Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju satanizm jest prezentowany przez zespół – ateistyczny, artystyczny czy może teistyczny. Każda z tych praktyk obraża Boga.

środa, 30 lipca 1986 r. W Jarocinie trwa drugi dzień festiwalu muzyków rockowych. Bardzo ważne wydarzenie dla fanów heavy metalu, którzy zjechali tysiącami z całej Polski. Na dużej scenie grają zespoły ciężkiego metalu, przede wszystkim polskie: Dragon, Viking, 666 XHE, Taurus, Lord Vader, Hammer, Ferrum, Fatum, Test Fobii, Test Fobii-Kreon, Squier, KAT i TSA, ale też norweski Mayhem. Emocje przed sceną sięgają zenitu, na scenie również

Odwrócony krzyż

Kiedy na scenę wkracza zespół Test Fobii-Kreon, słońce zaczyna zachodzić. Muzycy mają określony scenariusz występu. W kulminacyjnym momencie, w czasie wykonywania kompozycji „Kapłan”, wokalista Zbigniew Zaranek rozbija krzyż, a jego odłamki rzuca w publiczność. Potem tłumaczył, że nie był to krzyż, a jedynie zbite ze sobą listewki. Twierdził, że koncepcja artystyczna i wynikająca z niej forma sztuki nie są równoznaczne z wiarą. Jednak podczas koncertu doszło do manipulacji słuchaczy. Fani oczekiwali wrażeń, a zamiast nich otrzymali okultystyczne misterium z wykrzykiwanymi przez wokalistę słowami: Ave Satan! Tego wieczoru miał miejsce jeszcze jeden występ. Roman Kostrzewski, wokalista katowickiego zespołu KAT, w trakcie wykonywania utworu „Wyrocznia” bierze do rąk kielich i ceremonialnie pije z niego po wyśpiewaniu następującej zwrotki: Za czarny tron, Za jego black I głosy cienia szepczące: Pij za wiedźmy pijące krew, Za czarci dzwon, Złowieszczy kult, Za heavy metal Wypijam ciecz Z owoców cierpkich jak grzech. Wielbiciele thrash metalu są w amoku. Skandują: Szatan, Szatan, Szatan! Wcześniej, w ciągu dnia, wokalista zespołu KAT spotyka się z fanami. Siedzą na trawie obok rozbitego namiotu. Dosiada się do nich młody ksiądz, zapewne z zamiarem ewangelizacji. Roman Kostrzewski pokazuje mu zawieszony na szyi odwrócony krzyż i mówi: Proszę księdza, w XX w. to właściwie potrzeba ludziom całkiem nowej doktryny, szczególnie młodym ludziom. Doktryny docierającej do ich postaw, które są dla nich naturalne, nie takich narzucanych latami przez Kościół. Odwrócony krzyż świadczy o tym, że z tymi doktrynami w ogóle się nie zgadzam. Długowłosi uczestnicy spotkania podekscytowani rozmową ze swoim idolem, rozpowiadali potem, że Kostrzewski obiecywał zebranie po koncercie o północy na starym polu biwakowym. Twierdził, że jest mistrzem Kościoła satanistycznego i będzie przewodził ceremonii.

Grzegorz Kasjaniuk

redaktor, dziennikarz i publicysta muzyczny

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  

    dziennikarka katolicka, teolog, historyk, doktorantka z zakresu teologii biblijnej na UP JPII w Krakowie.

  • Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen.

  • Filozof i socjolog. Uprawia personalizm społeczny w ujęciu E. Mouniera.

Już 42 pozycjie


Powered by JS Network Solutions