poniedziałek, 04 maj 2015 15:42

David Lynch latający jogin

Napisał

Należy do najbardziej kontrowersyjnych i charakterystycznych  amerykańskich reżyserów filmowych. W życiu codziennym praktykuje medytację transcendentalną. Jest także muzykiem i przyjacielem muzyków, których łowi w swoją sieć mantrą do guru Maharishiego Yogi.

 

David Lynch, sława zachodniej kultury, promuje medytację transcendentalną i szkoły „latających joginów”. Pomagają mu w tym gwiazdy muzycznego showbiznesu, te uznane – jak Donovan, Paul McCartney i Trent Reznor, oraz wschodzące – Lykke Li, Karen O, Chrysta Bell i grupa Bastille. Włączenie do promocji muzyki wschodnich technik medytacji jest znane od kilkudziesięciu lat. Niegdyś zespoły ery hipisowskiej ruszyły do Indii w poszukiwaniu duchowej równowagi. Dziś niewielu jednak wie, że ta moda nie przeminęła.

The Beatles i Lykke Li

Nazwa The Beatles, wymieniana często w kontekście duchowych zagrożeń, wzbudza kontrowersje. Nie wzbudza ich jednak w kontekście promocji wschodnich medytacji, z którymi George Harrison związany był do końca życia. Jeśli spojrzy się na codzienność Paula McCartneya i Ringo Starra, można stwierdzić, że oni również nadal są wierni swemu dawnemu guru. Gdzie w tym wszystkim znalazło się miejsce dla Lyncha? W 2013 r. Lynch nagrał swą ostatnią płytę. „The Big Dream” jest w rzeczywistości mantrą do guru Maharishiego. Została ona przypomniana w 2014 r. wydawnictwem „The Big Dream Remix EP”, zawierającym cztery utwory z podstawowego albumu w remisach różnych artystów (do grona wielbicieli medytacji transcendentalnej dołączył Moby).

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 17:04
Grzegorz Kasjaniuk

redaktor, dziennikarz i publicysta muzyczny

1 komentarz

  • Link do komentarza Aga poniedziałek, 14 marzec 2016 12:25 napisane przez Aga

    zastanawia mnie czy samo oglądania filmów Dawida Lyncha może mieć złe konsekwencje, czy są to zagrożenia duchowe? Jestem osobą o bardzo wrażliwej sferze duchowej i emocjonalnej, po obejrzeniu "Miasteczka Twin Peaks" psychicznie czuje się bardzo źle...Jednak bardzo pociąga mnie ten film.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions