środa, 01 kwiecień 2015 13:19

Jasne strony gier komputerowych

Napisane przez Antoni Ignasiński

Do przeszłości należą czasy, kiedy gry komputerowe kojarzono wyłącznie z ogłupiającym powtarzaniem tych samych czynności. Powoli zaczyna się patrzeć na nie przez pryzmat zalet dla realnego świata.

 

W wielu środowiskach gry komputerowe uznaje się za prostą i niekiedy bezwartościową rozrywkę. Jest w tym dużo racji, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę to, iż wiele gier prezentuje antywartości i antybohaterów, a ich fabuła koncentruje się na przemocy, agresji oraz destrukcji. Powszechnie znane jest też zjawisko uzależnienia od gier komputerowych, niszczenia przez nie relacji rodzinnych i społecznych. Są jednak powody, by wirtualnej rozrywki nie oceniać zbyt jednostronnie. Okazuje się bowiem, że gry komputerowe zaczynają wywierać pewien pozytywny wpływ na obszary, które do tej pory niewiele z nimi miały wspólnego.

 

Zdrowie

 

Już dawno zauważono, iż gry (nie tylko komputerowe) pomagają dzieciom chorym lub poszkodowanym w wypadkach. Zaangażowanie w nie odciąga uwagę od bólu i dyskomfortu, a przenosi w inną rzeczywistość, w której można doświadczyć pozytywnych emocji czy satysfakcji. Wiele szpitali zachęca nawet dzieci i osoby poddawane bolesnemu leczeniu do grania. Mark Griffiths z Uniwersytetu Nottingham, badając oddziaływanie gier komputerowych na najmłodszych, stwierdził, że dobrze wpływają one na dzieci z problemem koncentracji. Pomagają im także uzyskać więcej umiejętności społecznych. Dodatkowo skłaniają do szybkiego podejmowania decyzji i wyrabiają w dzieciach tę umiejętność. Wiele oddziałów szpitalnych używa też gier komputerowych do fizjoterapii. Pomagają one dzieciom podczas rehabilitacji, poprawiając ich koordynację ruchową. Co ciekawe, wykorzystuje się je też w psychoterapii osób dorosłych. Okazuje się, że wielokrotne skonfrontowanie weterana wojennego z Iraku czy Afganistanu, cierpiącego na stres pourazowy, z elementami, które towarzyszyły traumatycznej sytuacji (np. dźwięk silnika pojazdu wojskowego, odgłosy strzałów, obrazy nadlatujących helikopterów), oswaja go z tą sytuacją i w efekcie wyrabia w nim odporność psychiczną, pozwalającą zwalczyć problem. Gry komputerowe, realistycznie oddające sytuację wojny, są w tym przypadku nieocenione.

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 17:03

Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem