niedziela, 03 sierpień 2014 21:09

Widzialne i niewidzialne

 

 

 

Cykl „Widzialne i Niewidzialne, to kilka tomów, które są zbiorem tematycznych audycji zrealizowanych i wyemitowanych w Radiu Plus.

 

 W pierwszej części tomu pierwszego, zatytułowanej „Różaniec”, Jan Budziaszek w różańcu widzi sukces ziemskiego pielgrzymowania, jeśli człowiek swoje życie zawsze będzie każdy dzień przeżywać w łączności z tajemnicami różańca – bo każdego dnia spotykamy się z radościami czy też boleściami, a także doznajemy momentów chwalebnych. Również Madzia Buczek daje świadectwo, że od 3 roku życia odmawia Różaniec. Jest ona świadectwem, że mimo cierpienia i nieuleczalnej choroby można mieć mocną wiarę, a dzięki różańcowi czuje się bliżej związana z Maryją i swoim życiem daje świadectwo poprzez ewangelizowanie w Podwórkowych Kółka Różańcowe, których jest pomysłodawczynią. Audycja podkreśla, że już w 1213 pisano o niej po raz pierwszy i że właśnie ta modlitwa pomogła w bitwach pod Lepanto, Wiedniem i Warszawą.

 

 W Lourdes w 1856 roku Maryja prosiła Bernadettę o modlitwę różańcową, 19 lat później w Gietrzwałdzie również Maryja prosiła o odmawianie Pozdrowienia Anielskiego. Jak mówi Jan Budziaszek – jedna dziesiątka różańca to doskonały prezent dla naszych przyjaciół, który możemy im podarować. „To pięć minut, które chroni nas przed diabłem i czas, w którym Maryja osobiście wstawia się za nami u Swego Syna” – podkreśla muzyk. Z kolei Robert Tekieli stwierdza, że modlitwa różańcowa jest sposobem komunikowanie się z osobą. Różaniec to także najprostszy egzorcyzm.

 

 Audycja daje świadectwo, że w centrum swej duchowości osobistej i apostolskiej Ludwik Grignion postawił kult Maryi. Dał temu wyraz poprzez przybranie drugiego imienia Maria, a do swego nazwiska od nazwy parafii, w której był ochrzczony, dodał Montfort, co miało świadczyć o jego wierności przyrzeczeniom chrzcielnym. Na jego .„Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” wzorował się Jan Paweł II, który z tego dzieła zaczerpnął swoją dewizę „Totus Tuus”. Janseniści walczyli z de Monfortem, ponieważ chcieli przeszkodzić kulcie różańca.

 

 Ta część cyklu powstała jeszcze zanim Jan Paweł II ogłosił Rok Różańca i zanim dopisał Tajemnice Światła.

 

 Druga część cyklu, zatytułowana „Szkaplerz”, pokazuję historię przekazania tego daru przez Maryję w XIII wieku Szymonowi Sztokowi, przez którego ręce obiecała ludziom noszącym szkaplerz ochronę i obietnicę, że nie zazna ognia piekielnego nikt, kto w chwili śmierci będzie miał na sobie go na sobie. Szkaplerz nosił Jan Paweł II od wczesnego dzieciństwa. Audycja ta pokazuje powstanie i kłopoty z zatwierdzeniem zakonu karmelitów oraz przyczyny takiego stanu rzeczy. Szkaplerz – jak można usłyszeć w audycji - to dwa płócienka złączone tasiemką lub medalik, a Pius X w 1910 zgodził się na jego noszenie przez wiernych. Szkaplerz początkowo był częścią ubioru mnicha, chroniącym przy pracach przed pobrudzeniem się.

 

 Decyzja przyjęcia szkaplerza to przyjęcie postawy dziecka wobec Maryi i poddaniem się Jej woli oraz świadomą współpracę z Nią. Jeśli ktoś przyjmie taką postawę może być pewnym, że w pierwszą po swej śmierci sobotę sama Maryja przyjdzie do czyśćca po tę osobę.

 

 W tej części audycji cenne zdają się być świadectwa osób, które w swoim życiu szkaplerzowi zawdzięczają ratunek.

 

 Trzecia część audiobooka dotyczy glosariów, czyli darów języka. W średniowieczu nieliczni mistycy się tym darem posługiwali, m.in. Teresa z Avilla. Magowie bezskutecznie próbowali „rozszyfrować” dar języków. Obecnie jest to dar większego grona osób, zwłaszcza charyzmatyków. Darek Malejonek, który ma doświadczenie Odnowy w Duchu Świętym, poprosił o ten dar o ten niecodzienną modlitwę podczas czytania książki w autobusie. Nieoczekiwanie dostał ten dar natychmiast, nie był w stanie opanować swego mówienia, który chciał opanować, ponieważ wydarzyło się to między przystankami. Wysiadł na najbliższym, bo ludzie w autobusie zdawali się patrzyć na niego jak na dziwaka.

 

Autorzy cyklu „Widzialne i Niewidzialne” dotarli do osób, dla których dar języków stał się początkiem nawrócenia. Warto wysłuchać, jak ten charyzmat wpłynął na ich dalsze życie i relacje międzyludzkie.

 

Dorota Mazur 

 

Widzialne i niewidzialne. Tom 1. Różaniec. Szkaplerz. Dar języków”, audiobook, autorzy: Jacek Królikiewicz, Artur Moczarski, Rafał Porzeziński, czas: 1 h 9 min 14 sek.

 

W naszym sklepie w specjalnej ofercie dla prenumeratorów

 

 Ostatnio zmieniany wtorek, 05 sierpień 2014 08:44
Redakcja

Redakcja strony internetowej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions