czwartek, 19 czerwiec 2014 11:32

Bóg jest Wielki a diabeł nudny

Napisał

 

 

Rozmowa Michała Królikowskiego z abp. Hoserem jest pasjonującą lekturą, z której poznajemy historię rodu Hoserów, drogę syna tej znanej warszawskiej rodziny ogrodniczej od Akademii Medycznej do powołania kapłańskiego. Znajdziemy w niej też odpowiedzi na wiele nieprawdziwych oskarżeń pojawiających się w mediach.

 

Ta publikacja to przede wszystkim wspaniałe, autentyczne wyznanie i świadectwo wiary. Pełne pokory, szacunku i miłosierdzia. Już sam tytuł tej rozmowy jest bardzo wymowny: Bóg jest większy. On jest w centrum. Także w tej rozmowie, ale przede wszystkim w życiu abp. Hosera. Boża wola może objawić się w bardzo zaskakujących okolicznościach, o czym zaświadcza taka sytuacja:

 

Ze mną było trochę tak jak ze św. Pawłem. Co prawda nie podróżowałem do Damaszku, ale szedłem przez Aleje Jerozolimskie. Pamiętam ten moment bardzo wyraźnie. Późną jesienią, kiedy zaczęło sięściemniać, wracałem z zajęć na uczelni. To był okres, kiedy zadawałem sobie wiele pytań co do przyszłości. W końcu był rok dyplomu lekarskiego. Szedłem zamyślony, gdy nagle obok kiosku z frytkami doznałem olśnienia – powinienem zostać księdzem!

 

Zawsze szanowałem powołanie kapłańskie. Wiedziałem, że jest dobre, ale wiedziałem również, że trzeba po prostu je mieć. Uważałem, że go nie mam. Ta myśl uporczywie jednak wracała, jakby narzucono mi ją z zewnątrz. Ostatecznie zdecydowałem się pójść za głosem powołania.

 

Głos poprowadził ku Pallotynom, a wkrótce ku działalności apostolskiej w Afryce. Z tych doświadczeń wynikają bardzo ważne wnioski. Nie należy szukać dróg na skróty i zajmować się na początku rozwojem materialnym, co jakoby musi poprzedzać głoszenie Ewangelii. To wręcz odwrócenie hierarchii, ponieważ fundamentem, na którym należy budować jest właśnie Bóg. Arcybiskup Hoser przypomina, że Jezus uczył zarówno słowem, jak i przykładem. Pamiętajmy: dzieła i zachowania uwiarygadniają te słowa, które wypowiadamy.

 

Taki porządek powinien panować także w życiu każdego z nas. I w domu, i w pracy. Na pytanie Michała Królikowskiego, czy dobry szef musi się również troszczyć o swoich podwładnych? Odpowiada: Musi patrzeć dalej niż ich bieżące interesy, brać pod uwagę ich integralne dobro, mając na uwadze ich rodziny, bliskich, kwestięśrodków do życia i inne istotne aspekty. Te słowa odnoszą się do odpowiedzialności jednego człowieka za drugiego nie tylko w aspekcie finansowym, ale i duchowym.

 

Arcybiskup Hoser niezwykle trafnie diagnozuje kondycję współczesnego społeczeństwa, sytuację Kościoła katolickiego i jego troskę o każdego człowieka. Warto podkreślić jego wypowiedź, że Bóg nie musi tworzyć skomplikowanych rozwiązań, jeśli proste są skuteczne. To my na siłę najczęściej komplikujemy sobie życie i nie chcemy szukać rozwiązania w Bogu. Ta książka na pewno pomoże nam lepiej zrozumieć miłość Bożś. Znajdziemy w niej też odpowiedź na intrygujące pytanie: dlaczego diabeł jest nudny.

 

 

Format 125x195 mm
Ilość stron: 200
Rok wydania: 2014
NAGRODA: FENIKS 2014 
Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Wyróżnienie w kategorii „Publicystyka religijna”

 

Ostatnio zmieniany piątek, 20 czerwiec 2014 08:51
Wojciech Łapiński

Wieloletni redaktor portalu publicystycznego i informacyjnego Prawica.net. Publikował w "Najwyższym Czasie!", "Opcji na Prawo", "Buncie Młodych Duchem", "Miesięczniku Egzorcysta". W wolnym czasie lubi dobrą książkę i spacery z psem. Częstochowianin z wyboru.

Najnowsze od Wojciech Łapiński

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions