środa, 11 czerwiec 2014 09:52

Czy piekło może się zmienić?

 

 

 Zbawienie to pragnienie każdego chrześcijanina, ponieważ niebo będzie przeżywaniem radości i możliwością stawania przed Bożym Majestatem. Jednak nie wszystkim będzie to dane. Osoby, które za ziemskiego życia zaprzeczą Bożej Miłości będą przeżywać cierpienia piekielne (D. Jaros, Przemiana piekła, s. 330-331).

 

 Kwestię piekła porusza w swojej książce ks. Dariusz Jaros, który tak opisuje ten stan: „Wieczne piekło jest to straszna konsekwencja grzechu. Kościół, odpowiadając na problem nieustającej gehenny, odwołuje się najczęściej do tajemnicy wolności człowieka, do konsekwencji grzechu oraz do godności Boga. Choć wyjaśnienia nawiązujące do wolności człowieka na poziomie agape – teologicznym można uznać za niewystarczające, to jednak wydają się wciąż aktualne pytania: «rozumiem, że człowiek przez swoje nie dane Bogu wszedł do piekła, ale dlaczego ono jest tak skonstruowane, że się nie kończy? Dlaczego nie człowieka miałoby trwać wiecznie». Stąd bardzo ważne jest, aby zauważyć, że Kościół odwołuje się nie tylko do wolności człowieka, ale także do godności Boga, do niepowtarzalności ludzkiego życia, które zawiera propozycję miłości Boga i do konsekwencji grzechu (…). Nie ma łatwej odpowiedzi tam, gdzie spotyka się Tajemnica Boga i tajemnica człowieka. Nawet ci teologowie, którzy nie mają żadnych wątpliwości co do wieczności piekła, uznają, że w zestawieniu z prawdą o miłości Boga dogmat ten może być dla wielu wciąż trudny do zrozumienia” (D. Jaros, Przemiana piekła, s. 61).

 

 I właśnie to zagadnienie postanowił poruszyć głębiej ks. Dariusz, w swojej książce próbując odpowiedzieć na następujące pytania: „Jak pogodzić prawdę o nieustannej miłości Boga z dogmatem o istnieniu wiecznego piekła? Czy trwanie wiecznej gehenny nie jest porażką Boga? Czy Chrystusowe zapowiedzi dualistycznego zakończenia sądu: "I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego (Mt 25,46), nie są sprzeczne z innymi tekstami biblijnymi o zbawieniu w Chrystusie, obejmującym wszystkich, choćby ze stwierdzeniem, że na końcu Bóg będzie "wszystkim we wszystkich" (1 Kor 15,28)? Jak jest możliwa radość zbawionych w niebie, jeśli niektórzy z ich bliskich będą wiecznie cierpieć?”. Wszystkie próby odpowiedzi zakotwiczone są w Piśmie Świętym.

 

  Książka napisana jest w sposób przystępny, bardzo prostym i zrozumiałym, a jednocześnie opartym na biblijnych dowodach językiem. Pozwala ona doskonale uświadomić sobie, że szczęśliwość wieczna jest - zgodnie z myślą św. Jana - upodobnieniem się do Boga, co nie będzie możliwe w piekle. „Jednak Syn Boży stając się człowiekiem, umierając śmiercią haniebną na krzyżu w największych cierpieniach i zstępując do piekieł, otworzył drogę do upodobnienia się do Niego nawet osobom w piekle. Potępieni będą mogli upodobniać się do Chrystusa, ale ukrzyżowanego, który chociaż sam bez grzechu, dla nich stał się «przekleństwem, bo napisane jest: przeklęty każdy, którego powieszono na drzewie» (Ga 3,13)” (D. Jaros, Przemiana piekła, s. 332).

 

Dorota Mazur 

 

Autor:   Ks. Dariusz Jaros
Wydanie:    Pierwsze
Data wydania:    2013
Oprawa:    Miękka
Liczba stron:    378

Przemiana piekła do kupienia w naszej internetowej księgarni.

Ostatnio zmieniany środa, 11 czerwiec 2014 10:04
Redakcja

Redakcja strony internetowej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions