wtorek, 03 czerwiec 2014 23:20

Nauka podobno nieco mniej naukowa

Napisał

 

Pomysł na książkę jest bardzo prosty, a zatem dobry. Tomasz Rowiński zadaje pytania, jakby niewiele wiedział zarówno o ewolucjonizmie, jak i kreacjonizmie, a dominikanin, o. Michał Chaberek, cierpliwie tłumaczy. Taka formuła wymusza język zrozumiały, a jednocześnie daje w miarę pełny obraz dylematu, przed jakim staje katolik: ewolucja czy kreacja?

 

Trzymając w rękach wywiad z o. Michałem Chaberkiem OP, zastanawiałem się, jaki obraz wywołuje w wyobraźni masowej słowo: „kreacjonista”. Kilka rozmów ze znajomymi utwierdziło mnie w przekonaniu, że moje odczucia są prawidłowe i odpowiadają tak zwanej opinii publicznej. Kreacjonista jakoś niesympatycznie się kojarzy; to raczej taki niedouczony obskurant, może brudny? Kika osób zgodziło się ze mną, że kreacjonista wydaje się im być osobą dwulicową, która co innego mówi, a co innego myśli.

 

Skąd takie skojarzenia? Odpowiedź znajdujemy częściowo w książce, a częściowo w kulturze popularnej. W szeregu filmów, książek i artykułów spotykamy przedstawienia postaci zatwardziałych konserwatystów, pastorów lub dewotek, którzy walczyli – oczywiście ponosząc klęskę – z nauczaniem teorii ewolucji w szkołach. Przeważnie byli niesympatyczni, stosowali nieuczciwe metody oraz ukrywali jakieś brudy moralne.

 

W samej książce o. Chaberek mówi, że we współczesnym świecie przyjęło się uważać, iż teoria ewolucji jest jedynym naukowym sposobem tłumaczenia rozwoju i różnorodności królestw zwierzęcego i roślinnego, a każde inne podejście jest skutkiem albo braku wiedzy, albo ciemnoty umysłowej. Zatem, jak widać, alternatywa: albo darwinista, albo nieoświecony przygłup, jest prosta do wytłumaczenia.

 

T. Rowiński, o. M. Chaberek OP,
„Stworzenie czy ewolucja?
Dylemat katolika”, Warszawa 2014.
Książka wydana przez
wydawnictwo Fronda w miękkiej
oprawie, ma 264 strony.

 

Pełny tekst artykułu w drukowanej wersji Miesięcznika Egzorcysta

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 czerwiec 2014 23:26
Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions