sobota, 05 kwiecień 2014 13:08

Atak na chrześcijaństwo

Jospeh Marie Verlinde to człowiek-instytucja. W Polsce przez długie lata znany był raczej w środowiskach związanych z Odnową w Duchu Świętym, ale jako autor szeregu książek i publikacji przedzierał się do świadomości coraz mocniej i powszechniej. We Francji stanowił cześć elit kościelnych od momentu nawrócenia. I zawdzięczał to nie tylko ostre publicystyce i medialnej przeszłości, co wielkiej wiedzy i talentom pisarskim i kaznodziejskim. 

 

Zanim został na nowo katolikiem i prezbiterem, przez wiele lat był związany z guru ruchu medytacji transcendentalnej Maharishim Mahesha Yogim, był nawet jego sekretarzem. Jako człowiek światowy i „otwarty” poznawał doświadczenia duchowości Wschodu, aż odkrył że wypełnia go pustka. To był moment początku nawrócenia, którą sam określał jako bolesną. 

 

Ale to nie jego biografia, ani nawet jego wiedza na temat medytacji transcendentalnej jest przedmiotem świetnej książki Atak na chrześcijaństwo. Verlinde został poproszony przez inną sławną postać Kościoła francuskiego, kardynała Lustigera – biskupa Paryża – o poprowadzenie rekolekcji wielkopostnych w słynnej katedrze Notre Dame. Na bazie tych rekolekcji powstała audycja w paryskim radiu diecezjalnym, podczas której Verlinde odpowiadał na szereg pytań zadawanych przez słuchaczy, a które były związane z tematem rekolekcji: Wyzwania Chrześcijaństwa w obliczu nowych form duchowości”. 

 

Książka Atak na Chrześcijaństwo jest zapisem tych radiowych rozmów, podczas których padały rozmaite pytania. Takie świadczące o płytkości wiary i braju wiedzy czym jest chrześcijaństwo po bardzo głębokie i wskazujące na to, że wątpliwości nie są skutkiem chwilowego wybuchu ciekawości. Czytając książkę można zetknąć się z pytaniami bardzo napastliwymi oraz świadczącymi o dużej wrażliwości rozmówców. 

 

Gdy autorzy pogrupowali – w celu lepszego zredagowania książki – pytania okazało się, że można wyróżnić cztery podstawowe zestawy pytań. Pytano oczywiście o Boga, ale także o człowieka i chrześcijańską antropologię. Duża część pytań dotyczyła jednak praktyk duchowych wschodu oraz praktyk magicznych i ezoteryki. 

 

Oczywiście łatwo się domyślić, że nazwisko Verlinde’a skupiało uwagę osób zainteresowanych takimi pytaniami. Jednakże wielorakość tych pytań, znajomość szczegółów oraz ich liczba wskazują, że Francja początków XXI wieku jest wręcz zalana praktykami, które z chrześcijaństwem – delikatnie mówiąc – nie mają nic wspólnego. Dramatyczne pytanie Jana Pawła II: „Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?” okazało aktualne po piętnastu latach, a i dzisiaj po trzydziestu jest aktualne nadal. 

 

Co więc tej zdechrystianizowanej Francji mówi Verlinde? Można długo wyliczać. Po pierwsze, tłumaczy że Bóg jest osobą, a nie energią, że nas kocha, a my powinniśmy kochać, i Jego, i innych ludzi. Niby proste, ale przecież ta nauka jest ponawiana od 2000 lat. 

 

Ale – jak się okazuje – trzeba także tłumaczyć także inne prawdy wiary: czym jest niebo i piekło, czym jest sąd oraz, że Chrystus Zmartwychwstał, a nie dokonał reinkarnacji. Oraz – coś, o czym sam boleśnie przekonał się na własnej skórze – że niechrześcijańskie praktyki duchowe nie wzbogacają nas lecz raczej zagrażają naszej tożsamości oraz zdrowiu. Bardzo dużo także mówi o praktykach ezoterycznych, satanizmie i atakach Złego. Okazuje się, że Francja nowoczesna, racjonalna i zsekularyzowana nie jest ani odrobinę mniej narażona na takie zagrożenia, niż tak pogardzane „ciemne” średniowiecze.

 

Trzeba jednak ze smutkiem stwierdzić, że i współczesna Polska nie jest od takich zagrożeń wolna. Każde z pytań zadanych dziesięć lat temu w Paryżu, z całą pewnością mogłoby być zadane obecnie nad Wisłą. Dlatego lektura książki Verlinde’a jest wciąż godna polecenia.  

 

J.M. Verlinde, Atak na chrześcijaństwo, Kraków 2013, Wydawnictwo Esprit 

Książka do kupienia w księgarni Miesięcznika Egzorcysta

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 maj 2014 21:12
Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Najnowsze od Juliusz Gałkowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions