piątek, 31 styczeń 2014 00:28

Ateizm urojony

Napisał

Pisana z pasją książka skrzy się od bon motów, a żywy język autora i publicystyczna swada nie pozwolą czytelnikowi znudzić się w czasie lektury. Z kolei treści nie pozostawią go obojętnym.

 

Sławomir Zatwardnicki zajmuje się „nowym ateizmem” oraz mierzy się z poglądami reprezentatywnych dla tego zjawiska postaci. Współcześni ateiści stawiają wierzącym rzeczywiste wyzwania, na które trzeba odpowiedzieć. Z drugiej strony dogmatyczny „nowy ateizm” okazuje się być barbarzyński intelektualnie i duchowo. Można powiedzieć – i taką tezę w nawiązaniu do książki Richarda Dawkinsa „Bóg urojony” stawia autor „Ateizmu urojonego” – że to nie Bóg jest urojeniem, ale właśnie ateizm stanowi urojenie; jest bowiem słabo umotywowanym intelektualnie wyborem życiowym: przeciw Bogu. 

 

Zatwardnicki podaje charakterystykę współczesnego apologety, któremu przyszło uprawiać apologię w nowych warunkach. Autor zastanawia się, kogo i czego bronimy, a przede wszystkim – w czym tkwi istota Dobrej Nowiny, którą przepowiadamy. „Ateizm urojony” prowokuje pytaniami: dlaczego w taki, a nie inny sposób Bóg się objawia czy raczej ukrywa przed człowiekiem? Czy można podać jakieś dowody na Jego istnienie, czy też byłby to raczej gwałt zadany ludzkiej wolności? Jak w takim razie – jeśli w ogóle – bronić Boga, który sam się nie broni? Książka kończy się swego rodzaju bonusem-przestrogą przed wiarą urojoną, czyli niewiarą skrywaną pod płaszczykiem pobożności.

 

Sławomir Zatwardnicki, „Ateizm urojony”, Kraków 2013. 

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 31 styczeń 2014 00:33
Redakcja

Redakcja strony internetowej


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Asyryjczyk pochodzący z Syrii, profesor UAM i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z kilku osiadłych w Polsce użytkowników języka syriackiego, tłumacz języka arabskiego

  • Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem