poniedziałek, 16 marzec 2015 10:49

Bóg nie umarł - recenzja filmu

Napisał

"Bóg nie umarł" to bardzo dobry film. Zachęcamy gorąco do oglądania. W filmie pojawia się sporo racjonalnych argumentów na wysokim poziomie merytorycznym dotyczących kwestii istnienia Boga, które mogą pomóc w rozmowie z niewierzącymi. Wtedy bowiem przydaje się solidna argumentacja oparta na nauce, filozofii, rozumie i prawidłowym wnioskowaniu. Niestety większość nawet wykształconych katolików nie zna tej argumentacji, ponieważ edukacja w dzisiejszych czasach (tzw. XXI wieku) jest na niskim poziomie. Przeważa zaś wiara sentymentalna (uczuciowa) nad racjonalną, uzasadnioną, uargumentowaną. Uczucia się zmieniają a wiara doznaje kryzysu, bo zbudowana jest na sentymentalnym piasku zamiast na skale rozumu. Bardziej na gorącym sercu niż wyrobionym umyśle. Bł. kard. Alfred Ildefons Schuster OSB (1880–1954) tak mawiał (jeszcze przed wojną!):

"Każde porównanie jest wprawdzie niedoskonałe, ale czasem porównania narzucają się same. Otóż jesteśmy zaskoczeni i zdziwieni faktem, że obecnie mimo tych najrozmaitszych wysiłków, urządzeń, organizacji, obchodów jubileuszowych, zjazdów, konferencji i t. p. znajomość Boga u chrześcijan tylko nieznaczne czyni postępy, a nawet w społeczeństwie dzisiejszym cofa się coraz bardziej. Nawet ci ludzie, którzy się nazywają katolikami i chcą nimi być naprawdę, stosunkowo niewiele posiadają znajomości katolicyzmu. A choć wielu jeszcze umie wzbudzić akty wiary, nadziei i miłości, to Ewangelia już dawno nie jest normą ich życia, choć może ich nazwiska figurują na liście członków nie wiedzieć ilu stowarzyszeń katolickich.
Mała znajomość Boga — prorok żaliłby się dzisiaj znowu: „Niemasz znajomości Boga w kraju” (Ozeasz 4, 1) — wyraża się także w nowej sztuce i w książkach do modlitwy, w słodkawej i ckliwej pobożności, która przenika eleganckie i wymuskane książeczki do modlitwy w stylu „Sera”, ze wszystkimi ich westchnieniami, domyślnikami, kropkami... i z całą sentymentalnością. Takie książki wiodą serce na fałszywe tory, a duchowi nie przynoszą prawdziwego światła. Szkody przez nie wyrządzonej prawie nigdy już nie można naprawić. Kiedy po krótkim okresie religijnego przejęcia bujna wyobraźnia młodości przemija razem z wiosną życia i zaczyna się walka o życie, wówczas młodzieniec i dziewczyna, którzy jeszcze wczoraj w pietyzmie nie szukali solidnego pokarmu dla duszy, lecz tylko uczuć i wzruszeń, uświadamiają sobie, że w duszach mają pustkę, zaczynają wątpić w religię, którą nigdy nie przejęli się całkowicie, i padają ofiarą niedowiarstwa.
Skąd to pochodzi? Z pewnością z fałszywego wychowania, które działało tylko na serce chrześcijanina, a nie osadziło skarbu prawd wiecznych na fundamencie ducha: tylko Chrystus jest światłością, prawdą i życiem." (więcej na http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2008/12/b-kard-suchster-liturgia-pobono.html)

Trzeba samemu nadrabiać luki w wykształceniu. "Bóg nie umarł" może być pomocny, żeby mieć punkt wyjścia do dalszego zdobywania wiedzy.

Zdjęcia pochodzą z: http://bognieumarl-film.pl/

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 marzec 2015 11:44
dr Mariusz Błochowiak

Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • psycholog, terapeuta, kierownik Zakładu Psychologii AWF w Warszawie, członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.

 • redaktor naczelny
  czasopisma „Królowa
  Różańca Świętego”

 • teolog, religioznawca, wykładowca UKSW, konsultor Rady do Spraw Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem