czwartek, 01 maj 2014 12:41

Farmaceuci bojkotują eutanazję

Napisał

 

Holenderscy lekarze wykonujący zabieg eutanazji mają problemy z zakupieniem niezbędnych do tego środków farmakologicznych. Sprzedaży odmawiają farmaceuci, powołując się na sprzeciw sumienia. Dane te podano w holenderskim programie telewizyjnym Altijd Wat Monitor, który poświęcono właśnie tej problematyce.

Ponad połowa lekarzy z kliniki eutanazyjnej o mylącej nazwie Vita przyznała, że farmaceuci często odmawiają im sprzedaży środków niezbędnych do przeprowadzenia eutanazji. Najczęściej powołują się przy tym na względy religijne, bądź na najbardziej kontrowersyjne przypadki, takie jak niezgodne z prawem uśmiercanie osób cierpiących na demencję czy schorzenia psychiczne.

Jedna z lewicowych partii GroenLinks wystąpiła już do rządu z wnioskiem o odebranie farmaceutom prawa do sprzeciwu sumienia. O zachowanie tego prawa zabiegają jednak stowarzyszenia holenderskich farmaceutów, przypominając, że apteka jest sklepem z lekarstwami, a nie ze środkami powodującymi śmierć.

kb/ rv

Redakcja portalu poleca artykuł Juliusza Gałkowskiego (Uczeń i wąż) poświęcony patronowi aptekarzy:
 
Świętego Jana kojarzę z zanikającym obecnie znakiem aptek, ongiś powszechnym na całym świecie, czyli z wężem wychylającym głowę z kielicha lub kielich oplatającym. Znak ten zanika i jest to zrozumiałe, skoro zupełnie zapomniano, jak odczytywać jego znaczenie. Zdarzało mi się słyszeć rozmaitych ludzi, w tym duchownych, mówiących o wężu Asklepiosa – symbolu aptekarzy. Pomijając brak znajomości tradycji chrześcijańskiej, zdumiewa i budzi niesmak ignorancja w dziedzinie kultury antycznej. Owi autorzy zapominają, jak wyglądał wąż Asklepiosa (vel Eskulapa) i że oplatał się wokół laski, a nie kielicha. Wskazane jest wiedzieć, o czym się mówi...
Ostatnio zmieniany czwartek, 01 maj 2014 13:06
Radio Watykańskie

 Głos Papieża i Kościoła w dialogu ze światem. Przejdź do serwisu informacyjnego


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem