sobota, 26 kwiecień 2014 22:54

Rzym: oczekiwanie na kanonizację

Napisał

 

W Rzymie rozpoczęła się „biała noc modlitwy” poprzedzająca kanonizację dwóch Papieży. Polacy modlą się w położonym przy placu Navona kościele św. Agnieszki. Tam też ustawiono specjalny telebim, na którym jutro będzie można śledzić po polsku przebieg liturgii kanonizacyjnej. Wielu pielgrzymów już dziś wieczorem biwakuje wokół Watykanu, by jutro o świcie próbować dostać się na plac.

Przy Zamku Anioła swój namiot rozstawili m.in. pielgrzymi z Lublina. Przyjechali autostopem. „Tak było najtaniej. Nie wydaliśmy ani grosza, żywiliśmy się tym, co zmieściło się nam w Polsce do plecaków. Spotkaliśmy też fantastycznych ludzi. Nie było łatwo, bo musieliśmy się kilkanaście razy przesiadać, ale się udało” – opowiadają dwaj studenci. Wyznają, że udział w Mszy kanonizacyjnej jest dla nich bardzo ważny, bo chyba już nigdy więcej w historii kanonizacja Papieża Polaka się nie powtórzy. W plecakach mają też zeszyty w których spisywali intencje i prośby, które powierzali im znajomi i rodzina. „W ten sposób będziemy o wszystkich pamiętać przy grobie świętego Jana Pawła II” – mówią.

Parę minut po godz. 19:00 przy barierkach odgradzających wejście na prowadzącą do Watykanu via della Conciliazzione stanęły pierwsze grupy. W pierwszym rzędzie stoją pielgrzymi z Zamościa, którzy zamierzają spędzić w tym miejscu całą noc. „Będziemy się modlić, czuwać, a o świcie wejdziemy na plac” – mówią z nadzieją, że policja im na to pozwoli. Watykan jest obecnie zamkniętą strefą gdzie trwają ostatnie przygotowania do liturgii i prowadzone są dodatkowe kontrole bezpieczeństwa.


bz/ rv

Radio Watykańskie

 Głos Papieża i Kościoła w dialogu ze światem. Przejdź do serwisu informacyjnego

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • psycholog i fizjoterapeuta

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

  • teolog, antropolog, moralista, pracownik naukowo-dydaktyczny KUL

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions