środa, 12 luty 2020 00:43

Mleko diabeł i teologia. Egzorcysta odpowiada ks. Piórkowskiemu SJ

Napisał

Na Portalu Deon.pl pojawił się tekst ks. Dariusza Piórkowskiego SJ zatytułowany: „Mleko gadające głosem teściowej”, w którym stwierdza:

„Niedawno pisałem o "psychozie religijnej", która opanowuje w wielu miejscach duszpasterstwo i kaznodziejstwo. Nadal podtrzymuję swoją tezę, że dzieje się coś niedobrego, gdy chore zainteresowanie złem i lękowe podejście do szatana, bierze górę nad Dobrą Nowiną. Oto kolejny przykład.”

- Tu relacjonuje za ks. Krzysztofem Witwickim i ks. Rufusem Pereirą historię o „kobiecie będącej pod wpływem demona. A chodziło o to, że w dniu ślubu kobieta ta wypiła podane jej przez teściową "przeklęte" mleko, które zalegało w jej żołądku i brzuchu kilkanaście lat i powodowało ból. Teściowej nie podobała się synowa i to, że zabiera jej syna. I miała ją przekląć. O. Rufus przekonuje, że po podaniu kobiecie wody święconej, "opętana" zwymiotowała "przeklęte" mleko, które nosiła w sobie kilkanaście lat.”

 

Przytaczane przez ks. Dariusza wydarzenie, jak i jego teologiczna refleksja wymaga bardziej wnikliwego podejścia.

Zacznijmy od ustalenia faktów:

 1. Dolegliwości żołądkowe pojawiły się u wspominanej w historii kobiecie od dnia jej ślubu. Kobieta także przypomina sobie, że w dniu ślubu dostała do wypicia mleko.
 2. Dolegliwości żołądkowe trwają kilkanaście lat. Kobieta jest badana medycznie niemal wszechstronnie i nie można było rozpoznać przyczyny tych dolegliwości, choć jednocześnie nie zanegowano, że coś jest na rzeczy.
 3. Rufus Pereira (ksiądz, egzorcysta, dr nauk biblijnych, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia dotyczącego posługi uwalniania) podejmuje modlitwę za ową kobietę. Dzięki tej modlitwie kobieta dostępuje uwolnienia.
 4. W trakcie modlitwy kobieta pije wodę święconą, a po jej wypiciu wypluwa czy wymiotuje coś, co wygląda na mleko.

To są fakty. Trudno z nimi dyskutować. Fakty tu przedstawiane wydają się wiarygodne, bo na taką wiarygodność (co do faktów) zasługują zarówno ks. Krzysztof, jak i ks. Rufus. Nie zasługują na podejrzenia o tego rodzaju kłamstwa.

Pozostaje nam jeszcze interpretacja faktów, przede wszystkim od strony teologicznej.

 1. Nie można mówić, że diabeł może zająć jakieś miejsce w człowieku, także w jego żołądku. Można mówić o tym, że diabeł ma możliwość oddziaływania na ciało człowieka, na jakąś część ciała. Analogicznie: mówimy o duszy ludzkiej, która wyraża swoją aktywność także poprzez ciało. Nie określamy jednak, że dusza ludzka lokuje się w jakiejś części ludzkiego ciała.
 2. Tam, gdzie mówimy o aktywnościach istot duchowych, ich aktywność wyraża się w decyzjach bazujących na rozumie i woli. (W sytuacji człowieka, także będziemy mówili o takich aktywnościach. Człowiek też jest istotą duchową, która posiada ciało). Tak więc, wszelkiego rodzaju zniewolenia czy opętania demoniczne, w które człowiek popada, są skutkiem decyzji woli człowieka, a szatan „który, jak lew ryczący krąży, szukając kogo by pożreć” (1P 5, 8), żadnej okazji, by nad człowiekiem zapanować, nie przepuści.
 3. Klątwy i złorzeczenia miały i ciągle, niestety, mają miejsce. Czasem są przejawem gniewu, zawiści ludzkiej, a tam, gdzie ta zawiść wypowiada się także przez jakieś odniesienie do złego ducha, może powodować konkretne zło drugiemu człowiekowi. To zło staje się wtedy nie jakąś ludzką mocą, ale mocą złego ducha, który w pewnym sensie „zaproszony” przejmuje władzę, najczęściej częściową, nad ciałem człowieka. Doświadcza wtedy człowiek bądź dolegliwości fizycznych wyglądających na choroby, bądź jakichś nocnych dręczeń, czy innych udręk. Do dziś także musimy mówić o działalności szamanów, czarowników, ludowych szeptuch, tych co „coś zamawiają lub odczyniają”. Wykonują oni swoistego rodzaju rytuały, w których odwołują się do jakichś mocy duchowych, by na kogoś „ściągnąć nieszczęście, cierpienie…”
 4. Działanie oparte na rytuałach magicznych skutecznym jest wtedy, kiedy „ofiara” nie jest w jedności z Jezusem Chrystusem. Kto trwa w jedności z Naszym Panem i Zbawicielem, ten klątw i złorzeczeń nie musi się obawiać: „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam…” (Rz 8, 31)
 5. Uwolnienie spod władzy złego ducha dokonuje się na drodze nawrócenia człowieka, czyli wtedy, kiedy człowiek zwraca się ku Jezusowi jako swojemu Panu i Zbawicielowi. Aby takie uwolnienie mogło nastąpić, drodze nawrócenia musi towarzyszyć modlitwa Kościoła, najczęściej w takich przypadkach modlitwa egzorcysty.

Wracając do cytowanego przypadku interpretowałbym go w następujący sposób:

Spożycie mleka należało do rytuału. Rytuał w tym wypadku okazał się skuteczny, kobieta doznawała uciążliwych dręczeń, nie dlatego, że to mleko miało taką moc, lecz że było znakiem aktu woli człowieka, który chciał drugiemu zaszkodzić i odwoływał się do siły demonów. Dalej, owa trwająca dolegliwość była nie efektem ciągle zalegającego w żołądku mleka, którego, nota bene, badania medyczne nie wykryły, ale była spowodowana zależnością – zniewoleniem przez złego ducha. Po latach cierpień, szukania pomocy medycznej, ciągle nieskutecznej, kobieta zwraca się do egzorcysty, do ks. Rufusa. Modlitwa księdza pomaga nazwać pierwszą przyczynę dolegliwości, prowadzi do powierzenia się Jezusowi Chrystusowi (każda modlitwa o uwolnienie zawiera takie elementy) i kobieta zostaje uwolniona od dolegliwości. Przy tej okazji wyplute mleko jest dodatkowym znakiem potwierdzającym pierwszą przyczynę zniewolenia (zawiść ludzka teściowej i brak właściwej więzi z Bogiem synowej).

W sformułowaniu ks. Dariusza: „Mleko gadające głosem teściowej”, czy „przeklęte mleko” jest więcej złośliwości niż precyzji teologicznej. A dalej: ks. Dariusz pisze z dozą satyry, że to niby: „moc demona i przekleństwa jest, jak się okazuje, znacznie bardziej potężniejsza, niż łaska sakramentu.” I dodaje:

 „diabeł okazuje się znacznie bardziej skuteczniejszy, bo wystarczy raz wypić szklankę "przeklętego" mleka, aby pozostać pod jego wpływem przez lata.”

Księże Dariuszu, to nie diabeł jest taki mocny i nie mleko takie skuteczne, to ludzkie decyzje, ludzkie wybory sprawiają, że albo otwieramy się na działanie łaski Bożej, albo poddajemy się w niewolę złego. A konsekwencje takich wyborów trwają tak długo, jak długo człowiek trwa w swoich decyzjach.

ks. Andrzej Grefkowicz

egzorcysta diecezji warszawskiej

6 komentarzy

 • Link do komentarza January sobota, 15 luty 2020 18:01 napisane przez January

  Od pewnego czasu męczy mnie czytanie pewnego typu artykułów, które wcale nie są oparte na rzetelnych informacjach źródłowych. Jeśli jednak pomija się w nich fakty, trudno w rezultacie spodziewać się trafnej interpretacji danego wydarzenia.
  Z czym więc mierzy się autor takich publikacji? Z fake newsami? Po co nam czytelnikom przedstawia sensacyjne doniesienia, które przy weryfikacji okazują się być zaledwie plotką? Czy Deon zamieszcząjąc kiepskie posty chciałby uchodzić za portal plotkarski?

  Raportuj
 • Link do komentarza Ania sobota, 15 luty 2020 11:49 napisane przez Ania

  Ksiądz piszę tu o wyborach ludzkich, tylko, że to był wybór jednej strony, złej teściowej. Dlaczego Bóg pozwala, żeby miały nad nami moc jakieś przekleństwa, o których nie mamy pojęcia, to nie są nasze wybory. Chociaż ta młoda kobieta wybrała chyba Boga w sakramencie małżeństwa, dlaczego to nie zadziałało. Wszystko to dosyć straszne.

  Raportuj
 • Link do komentarza jswiec czwartek, 13 luty 2020 16:01 napisane przez jswiec

  Należałoby najpierw wytłumaczyć, czym było wypicie mleka przed ślubem w kulturze dominującej w otoczeniu panny młodej. Może to była to ceremonia na cześć jakiegoś pogańskiego bóstwa, albo jakiejś mocy? To by była kluczowa informacja, która by tłumaczyła to, co się stało poźniej.
  Jeśli chodzi o tekst ks. Piórkowskiego, to ja tu widzę tylko sprzeciw wobec koncepcji, że dzieła diabła działają "same z siebie" (jakby "ex opere operato") niezależnie od woli tego kto został w jakiś sposób "zaczarowany" czy "przeklęty". Bo ks. Rufus zupełnie nie tłumaczy, jaki duchowy sens miało owo fatalne wypicie mleka teściowej. Wygląda na to, że było to jak przypadkowe wypicie trucizny przezzupełnie nieświadomą niczego osobę, a tymczasem był to być może akt poddania się jakiejś pozaboskiej mocy.

  Raportuj
 • Link do komentarza picasso środa, 12 luty 2020 23:23 napisane przez picasso

  Problem w tym że ta kobieta w którą wszedł Zły nie miała intencji ani woli przyjęcia Szatana. A miała wolę przyjęcia Chrystusa. Więcej przyjęła Chrystusa w Eucharystii i zawarła sakrament małżeństwa. Nie było więc żadnej ludzkiej decyzji o której ksiądz pisze, bo ta kobieta jak wyżej pisałem nie chciała przyjąć Szatana a z zewnątrz została niejako zainfekowana złem. Chciała przyjąć sakrament małżeństwa i Kościół jej błogosławił. Przyjęła w Eucharystii REALNIE TAJEMNICZO obecnego Chrystusa.

  Raportuj
 • Link do komentarza Dr.P.Kopetzky środa, 12 luty 2020 13:52 napisane przez Dr.P.Kopetzky

  Niewierzący, xiądz, jezuita, znowu?! Głupio jest świeckiemu pouczać duchownego.

  Raportuj
 • Link do komentarza Dr.P.Kopetzky środa, 12 luty 2020 13:47 napisane przez Dr.P.Kopetzky

  Różne są drogi i sposoby diabła.

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Drodzy Czytelnicy,

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat kwietniowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Sakramentalia - znaki Bożej opieki. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • kapłan Archidiecezji Warszawskiej, profesor zwyczajny i kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, laureat Nagrody Ratzingera 2014

 • dr filozofii, publicysta, autor i współautor kilkunastu książek na temat filozofii i historii Kościoła.

 • Misjonarz, pracował w Kongo w Afryce przez 27 lat, gdzie pełnił m.in. posługę egzorcysty. Aktualnie służy modlitwą o uzdrowienie

Już 61 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Drodzy Czytelnicy,

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat kwietniowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Sakramentalia - znaki Bożej opieki. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”