czwartek, 11 październik 2018 14:58

Egzorcyzmy w XXI wieku. Prawda czy zabobon? Debata

Napisał

 

Po pokazie prasowym filmu "Uwolnij mnie", który 19-tego października wejdzie na ekrany polskich kin, odbyła się gorąca i niezwykle interesująca debata. Prezentujemy całą debatę.

W panelu zasiedli:
ks. Andrzej Grefkowicz, egzorcysta diecezji warszawskiej z kilkunastoletnim doświadczeniem, Przewodniczący Rady Programowej i autor artykułów w Miesięczniku Egzorcysta

ks. prof. Andrzej Kobyliński, teolog, etyk, pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana

Michał Kondrat, wieloletni asystent egzorcysty, reżyser filmów o podobnej tematyce („Matteo”, „Jak pokonać szatana”), dystrybutor filmu "Uwolnij mnie"

dr Mariusz Błochowiak, wydawca Miesięcznika Egzorcysta, prezes zarządu wydawnictwa Monumen, fizyk, były naukowiec. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką.

Egzorcyzmy w XXI wieku. Prawda czy zabobon?

„Cokolwiek mówiliby niektórzy powierzchownie myślący teologowie, diabeł jest dla wiary chrześcijańskiej tajemniczą, ale rzeczywistą, osobową, a nie symboliczną realnością. Co więcej, jest on realnością władczą, złowrogą wolnością przeciwstawiającą się Bogu i panującą nad ludźmi, o czym poucza nas historia ludzkości (…). Sam człowiek nie ma dość siły, by stawić opór szatanowi. Ale zjednoczeni w Jezusie mamy pewność, że go zwyciężymy”.

Joseph kard. Ratzinger, „Raport o stanie wiary”

Egzorcyzm jest aktem modlitwy, czyli prośby skierowanej do Boga, aby uwolnił On osobę zniewoloną bądź opętaną (jest to skrajna forma zniewolenia objawiająca się np. kontrolą nad ciałem człowieka) przez złego ducha (demona). Zły duch jest osobową, inteligentną, obdarzoną wolną wolą istotą stworzoną przez Boga jako dobrą, która jednak wybrała czynienie zła. W przeciwieństwie do człowieka, również stworzonego przez Boga, demony mają naturę wyłącznie duchową (nie posiadają ciała).  Podobnie jak człowiek może wybrać zło i je czynić wobec drugiego człowieka, tak też dzieje się z demonami wobec ludzi.

Człowiek, w tym również ksiądz egzorcysta, nie ma sam z siebie władzy nad demonami, czyli władzy wypędzania złych duchów. Uwalnianie jest możliwie tylko i wyłącznie dzięki władzy udzielonej przez Boga, Jezusa Chrystusa, który sam sprawował egzorcyzmy i nakazał to czynić swoim apostołom. Jest o tym mowa na kartach Nowego Testamentu. Warunkiem skuteczności egzorcyzmów jest nawrócenie zniewolonego człowieka.

Zniewolenie czy opętanie człowieka następuje w wyniku łamania Bożych przykazań, czyli czynienia zła. Chodzi tu o grzechy ciężkie, zwłaszcza przeciwko I przykazaniu, czyli bałwochwalcze. Można tu między innymi wymienić satanizm, okultyzm, spirytyzm (wywoływanie duchów), korzystanie z usług wróżek czy wróżbitów, bioenergoterapia, astrologia, reiki, karty tarota, magia, czary.

Prawda ze swej natury nie zależy od epoki. A zatem jeśli egzorcyzmy były prawdą w I wieku i kolejnych, to i pozostaną prawdą w XXI i następnych. Jedynie opinie (w przeciwieństwie do prawdy mogą być prawidłowe lub błędne) na ten temat ludzi w różnych czasach i ich mentalność może i się zmienia.

Nie istnieje żaden konflikt (sprzeczność) między wiarą w istnienie diabła czy możliwość zniewolenia przez demona, a nauką. Konflikt istnieje wyłącznie na poziomie światopoglądowym.  To jest bardzo zasadnicza różnica.  Ateizm czy materializm jest wiarą (założeniem, opinią), że istnieje tylko materia, a nie istnieje Bóg czy inne istoty duchowe jak demony. Wówczas egzorcyzmy byłyby oszustwem i zabobonem. Należy jednak stanowczo podkreślić, że ateizm czy materializm nie wynika z nauki. Nauka bowiem nie ma i nie będzie miała narzędzi badawczych, aby bezpośrednio badać rzeczywistość niematerialną (duchową). Z tego jednak nie można wyprowadzić uprawnionego wniosku, że świat duchowy nie istnieje.

Za prawdziwością zniewolenia czy opętania, a tym samym istnienia demonów i potrzeby egzorcyzmów, przemawia szereg zjawisk, których nie można wyjaśnić w sposób naturalny (naukowo). I tak na przykład osoby zniewolone podczas egzorcyzmów potrafią rozumieć i rozmawiać w obcych językach, nawet starożytnych, których nie znają i nigdy się nie uczyli. Albo znają tajemnice (np. grzechy) osób pomagających podczas egzorcyzmów, których to osób wcześniej nie spotkali. Innym fenomenem jest lewitacja czy materializacja (pojawienie się „znikąd”) różnych przedmiotów, np. gwoździ czy szkła. Osoby zniewolone reagują też alergicznie na sacrum (rzeczy święte), np. wodę święconą (czyli tylko pobłogosławioną), która została im podana do ugaszenia pragnienia, a więc w kontekście zwyczajnym. Woda święcona od nie święconej nie różni się zupełnie niczym pod względem własności fizyko-chemicznych. Nie ma więc możliwości, żeby ją odróżnić na poziomie ludzkim (naturalnym, naukowym).

Współcześnie w Polsce pojawiają się głosy dążące do dyskredytacji egzorcystów i delegalizacji egzorcyzmów. Należy sobie uświadomić, że wynika to z lewicowego, liberalnego czy ateistycznego światopoglądu, a nie z naukowego uzasadnienia. Również „powierzchownie myślący teologowie” katoliccy (tzw. katolicy otwarci) wbrew doświadczeniu egzorcystów, nauczaniu Ojców Kościoła i świętych negują np. skuteczność magii, czarów czy przekleństw (złorzeczeń).  W Kościele katolickim w Niemczech nie ma (nie mianuje się) praktycznie egzorcystów, co niektórzy stawiają za przykład dla Polski. Jednak jest to wbrew przede wszystkim nakazowi Chrystusa, który polecił apostołom wypędzać złe duchy, aby nieść pomoc ludziom w ich opłakanym stanie. Egzorcyzm jest bowiem posługą miłości i miłosierdzia. Potrzebujący muszą więc szukać pomocy poza granicami swojego kraju. Należy jednak wiedzieć, że biskupi niemieccy są w większości liberalni, a kościoły coraz bardziej puste. Kościół niemiecki z całą pewnością nie jest więc godnym przykładem do naśladowania.

www.miesiecznikegzorcysta.pl
www.monumen.pl

Ostatnio zmieniany czwartek, 11 październik 2018 14:59
dr Mariusz Błochowiak

Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen.

2 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions