środa, 09 maj 2018 17:48

W odpowiedzi na błędne poglądy ks. dr. Grzegorza Strzelczyka

CZASY POGARDY

Wpadł mi w ręce wywiad pewnego księdza-teologa, nie wiadomo dlaczego rozpowszechniony na wielu portalach, który twierdzi arbitralnie i dogmatycznie, że czary i czarna magia ("przekleństwo") nie działaja i nawet proponuje upominanie księży, którzy rozpowszechniają taką wiedzę.

Proponuję raczej coś przeciwnego, żeby raczej upominać, tych, co nie wierzą (a właściwie nie wiedzą), że czarna magia istnieje i działa z pomocą złych duchów, o czym przypomniał (odwieczną i zgodną w tej kwestii opinię Ojców Kościoła) dokument Biskupów włoskich na temat magii i demonologii z 1994, który w swoim czasie przetłumaczyłem na język polski i wydałem w 1996 (wydawnictwo M).

Ale zostawmy może jednak zabawę w upominanie, a raczej skłaniajmy księży do uzupełnienia brakującej wiedzy. 
Arbitralne (dogmatyczne) odrzucanie istnienia i działania czarów i magii to nie tyle brak wiary, co "ignorancja zawiniona" - szczególnie dla teologa i duszpasterza, ponieważ wielu nie otrzyma wtedy adekwatnej pomocy duchowej. 
O tym KARYGODNYM ZANIEDBANIU w tej kwestii mówił i przestrzegał przed nim także ks. Gabriel Amorth, WIELKI i uznany na świecie egzorcysta, także pośród hierarchów Kościoła, który polecał egzorcyzmy także w przypadku czarów i magii. 
Magia bowiem istnieje i działa (1), jest grzeszna (2), jest niebezpieczna dla duszy (może zagrażać Zbawieniu wiecznemu) i ciała (może zagrażać życiu i zdrowiu) [3].
O tym samym pisał też ks. Francesco Bamonte, aktualny Przewodniczący Światowej Asocjacji Egzorcystów, uznanej niedawno przez Watykan,

W świetle powyższego, ów ksiądz-teolog (zresztą tylko dr, co też ma znaczenie i częściowo usprawiedliwia brak horyzontów) wyraźnie nadużywa swoich kompetencji, a nawet jawnie i publicznie OKAZUJE pogardę i arogancję wobec doświadczenia i wiedzy egzorcystów oraz demonologów, którzy także czesto są utytułowanymi teologami. Na przykład słynny demonolog Coraddo Balducci, dopuszczał istnienie "malocchio' i innych form czarnej magii.
Istnienie oraz działanie magii i czarów dopuszcza także parapsychologia, dziś nauka uniwersytecka, choć po swojemu wyjaśnia te zjawiska.

Ze wspomnianego wywiadu, jak i kilku innych PODOBNYCH, widać jasno, że owi księża nie zadali sobie trudu, by dokładnie, UCZCIWIE i rzetelnie przeanalizować wieloletnie doświadczenie (1) i bogatą i wszechstronną (czesto interdyscyplinarną) wiedzę (2) wielu wspaniałych i ofiarnych egzorcystów. 
Ukazali oni raczej raczej karygodny (właśnie!) BRAK SZACUNKU, POGARDĘ I AROGANCJĘ POMIESZANĄ Z IGNORANCJĄ.

Jest to oczywisty brak UCZCIWOŚCI INTELEKTUALNEJ, niegodny teologa-naukowca!!

NIE ZACHOWALI SIĘ WIĘC - WBREW DEKLARACJOM - JAK Prawdziwi TEOLOGOWIE, ALE JAK DYLETANCI, przejawiwszy INGNORACJĘ, POŁACZONA Z AROGANCJĄ. 
Czy to nie jest może jakaś antypersonalistyczna POLSKA CHOROBA DUSZY? 
TO SAMO może dotyczyć osób, które przyjmują podobne, chaotyczne wywiady na swoje portale (ów chaos dotyczy zresztą pomieszania pojęc także w innych kwestiach, do czego jeszcze wrócę na innym miejscu).

Zupełnie inaczej - i właściwie - zachował się ŚWIATOWEJ SŁAWY, wielki teolog francuski Rene LAURENTIN, który podszedł z największą uwagą i najgłębszym szacunkiem do doświadczenia egzorcystów (które takze uznał za formę teologicznego poznania!), dokonując pewnej trafnej syntezy w ksiażce "Szatan. Mit czy rzeczywistość" (Warszawa 1997), a której zapewne nie przeczytali uważnie (choćby nawet krytycznie) wspomniani, dogmatyczni krytycy Egzorcystów. 
Ale to jest na pewno zła dogmatyka i zła teologia.
I kto tu się powinien wstydzić?

Od redakcji: http://gosc.pl/doc/4706614.Ks-Strzelczyk-Diabel-jako-zrodlo-teologiczne-Nigdy (wywiad z ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem)

Ostatnio zmieniany piątek, 11 maj 2018 00:49
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Najnowsze od ks. Aleksander Posacki SJ

5 komentarzy

 • Link do komentarza Andrzej środa, 27 listopad 2019 09:44 napisane przez Andrzej

  Brakuje merytoryki w artykule. Co jest dokładnie takiego szkodliwego w artykule ks. Strzelczyka i jaka jest w takim razie poprawna wykładnia teologiczna?

  Raportuj
 • Link do komentarza Paweł piątek, 06 wrzesień 2019 11:05 napisane przez Paweł

  Ksiądz Profesor będzie łaskaw mówić spokojniej, wtedy łatwiej będzie dostrzec logikę, a nie dość obcesową próbę spostponowania przeciwnika na zasadzie: on głupi doktor, my WIELCY, OFIARRRRRRNI EGZORRRRRRCYŚCI I DEMONOLDZY Z PROFESORRRRSKIMI TYTUŁAMI. Za dużo tu warrrrczenia.

  Raportuj
 • Link do komentarza Krzysztof Dzieńkowski SJ sobota, 01 czerwiec 2019 13:10 napisane przez Krzysztof Dzieńkowski SJ

  Ten ksiądz nie jest jezuita i nie wykłada na Ignatianum ani na kulu.

  Raportuj
 • Link do komentarza MMA czwartek, 10 maj 2018 15:20 napisane przez MMA

  Zasanawiam się, dlaczego ks. Posadzki cytuje tylko WIELKICH demonologów, a ani razu - Pisma Świętego? Wierzymy w to, co mówi Słowo Boże i Tradycja, a nie w doświadczenia nawet największych i najbardziej znanych egzorcystów. Pomijam styl i ton powyższej wypowiedzi, w której Ksiądz nieustannie krzyczy (w wywiadzie z ks. Strzelczykiem tego nie ma - tam jest spokój, konsekwencja i logika).

  Raportuj
 • Link do komentarza Jarek czwartek, 10 maj 2018 11:18 napisane przez Jarek

  Nie znalazłem w wywoadzie z ksiedzem Strzelczykim żadnej kategorycznej wypowiedzi do ktorej odniosł sie ksiądz Posadzki. Szukajmy prawdy i głośmy Krolestwo Boga!

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions