środa, 13 wrzesień 2017 07:28

Wydawca „Egzorcysty” na Europejskim Kongresie Sceptyków

Napisał

W dniach 22-24 września odbędzie się 17 Europejski Kongres Sceptyków (ESC) we Wrocławiu. Poruszonymi tematami będą m.in. nauka, pseudonauka, media, krytyczne myślenie, badani zjawisk paranormalnych oraz egzorcyzmy a nauka. Wśród tegorocznych mówców obecny będzie również dr Mariusz Błochowiak, Wydawca Miesięcznika Egzorcysta.

Kongres organizowany pod auspicjami Europejskiej Rady Organizacji Sceptyków (ECSO), która zrzesza organizacje zajmujące się krytycznym badaniem pseudonaukowych twierdzeń i rzekomych obserwacji zjawisk paranormalnych. Spotkanie jest okazją do konfrontacji tematów naukowych i religijnych.

Wśród tegorocznych mówców wystąpi także dr Mariusz Błochowiak, Wydawca Miesięcznika „Egzorcysta”. – Mariusz Błochowiak studiował fizykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Następnie zrobił doktorat w Instytucie Maxa Plancka w Mainz (Niemcy) dotyczący fizyki polimerów. Badania w tej dziedzinie kontynuował w Instytucie badawczym SINTEF w Oslo (Norwegia), gdzie pracował przeważne nad projektami z przemysłem. Wreszcie wrócił do Polski, gdzie zaangażował się w tworzenie „Miesięcznika Egzorcysta” i wydawanie książek w wydawnictwie "Monumen". Interesuje się nauką, teologią, religią oraz ich wzajemnymi relacjami – czytamy na stronie ESC.

– Wiara w (istnienie) Boga (jako Stwórcy wszystkiego, co istnieje), a jednocześnie bycie racjonalistą jest nie tylko niesprzeczne, ale bardziej racjonalne niż ateizm. Nie jest możliwy konflikt między prawdziwą religią a nauką, ponieważ te dwie dziedziny są zupełnie różnymi obszarami poznania. Konflikt może być tylko pomiędzy dwoma odmiennymi światopoglądami jak materializm (wiara w to, że istnieje tylko materia) i wiara w Boga (pojmowanego jako Istota niematerialna). Nauka nie jest tym samym, co materializm. Utożsamianie tego jest współcześnie powszechnie popełnianym błędem. Metodologia nauk (empirycznych) nie jest w stanie zawyrokować czy materializm jest prawdziwy czy nie. Nauka nie jest metodologicznie zainteresowana tą kwestią, a ponadto, nie posiada narzędzi badawczych, żeby rozstrzygnąć ten spór– wyjaśnia dr Błochowiak.

– Egzorcyzm jest aktem modlitwy skierowanej do Boga w celu powstrzymania wpływu osobowej, inteligentnej, złej istoty duchowej (nie podlegającej prawom fizyki) na istotę ludzką. Człowiek może tylko obserwować skutki np. opętania (przez diabła) […]. Takie efekty były i są obserwowane przez wielu egzorcystów i świeckich na całym świecie. Jest to powszechne doświadczenie. Literatura na ten temat jest dzisiaj dość obszerna – zauważa dr Mariusz Błochowiak, Wydawca Miesięcznika „Egzorcysta”.

Poza tradycyjnymi wykładami i sympozjami, kongres będzie obejmował dyskusje panelowe dotyczące tematów nauki i religii, pseudonauki, mediów, zjawisk paranormalnych, krytycznego myślenia i egzorcyzmów.

Więcej informacji o kongresie oraz opcja zapisów znajdują się na stronie organizatora: http://euroscepticscon.org/pl/

 

Telewizja Racjonalista.tv przeprowadziła wywiad z dr. Mariuszem Błochowiakiem dotyczący zagadnienia egzorcyzmów oraz relacji wiary i nauki.

Ostatnio zmieniany środa, 13 wrzesień 2017 09:16

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions