środa, 07 czerwiec 2017 15:32

Zaginął chiński biskup

Napisał
Fot. Wikimedia Commons Fot. Wikimedia Commons

18 maja biskup milionowej metropolii Wenzhou w Chinach, Peter Shao Zhumin został wezwany na spotkanie w Urzędzie ds. Wyznań. Od tego dnia słuch po nim zaginał.

Wierni tej diecezji „Kościoła podziemnego” nie mają żadnych informacji o losie kapłana. Jego matka wielokrotnie próbowała otrzymać pozwolenie na spotkanie z synem, lecz go nie otrzymała. Miejscowe władze również nie komentują w żaden sposób zaginięcia hierarchy.

Jak dotychczas biskup przebywał czterokrotnie w areszcie. Ostatnio bp Zhumin został zatrzymany w połowie kwietnia podczas przygotowań do obchodów Wielkanocy i uwolniony dopiero po świętach. 

W Wenzhou 120 tysięcy osób należy do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, z czego 80 tysięcy z nich należy do „Kościoła podziemnego”.

Katolicy w Kraju Środka są podzieleni na należących do popieranego przez komunistów PSKCh i uznawanego przez Watykan „Kościoła podziemnego”. Oficjalnie Stolica Apostolska i Chiny kontynentalne nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Relacje są trudne ponieważ komunistyczny rząd w Pekinie nadal odmawia swobodnego mianowania biskupów przez papieża a Kościół oficjalny znajduje się pod ścisłą kontrolą władz. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat niektórzy biskupi należący do PSKCh zostali uznani przez Stolicę Apostolską.

Gosc.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 46 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions