środa, 01 luty 2017 17:48

Oficjalnie - niemieccy biskupi dopuścili do Komunii Świętej rozwodników żyjących w kolejnych związkach

Napisał
Fot. Wolfgang Roucka - Erzbischöfliches Ordinariat München, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons Fot. Wolfgang Roucka - Erzbischöfliches Ordinariat München, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Niemieccy biskupi - powołując się na "Amoris Laetitia" papieża Franciszka - wystosowali list pasterski, w którym jednoznacznie i oficjalnie dopuszczają osoby żyjące w stanie permanentnego grzechu ciężkiego do przyjmowania Komunii Świętej. Wcześniej podobną decyzję podjęli maltańscy biskupi. Jeden z watykanistów nazywa to "nowym rodzajem herezji" i przypomina, że podejście okazywane przez niemieckich duszpasterzy jest sprzeczne z nauczaniem zawartym w adhortacji "Familiaris consortio" świętego Jana Pawła II.

Niemieccy hierarchowie pod przewodnictwem kardynała Marxa zapowiadali wprowadzenie takich zmian już w 2015 roku. Teraz wystosowali list pasterski pt. "Radość miłości, która zamieszkała w rodzinie, jest również radością Kościoła". Proponowane są w niej rozwiązania na podstawie sugestii Franciszka zawartych w adhortacji "Amoris laetita" dla praktyki niemieckiej, która - wbrew nauczaniu Kościoła - nie stawiała przeszkód w udzielaniu Komunii Świętej osobom żyjących w nowych związkach po rozwodzie. Niemieccy biskupi podkreślają, że w opublikowanym niecały rok temu dokumencie papież wskazuje "synodalną drogę Kościoła dla małżeństwa i rodziny".

W liście biskupi piszą, że choć nierozerwalność małżeństwa jest "niezbywalnym dobrem wiary Kościoła", to osoby doświadczone tragedią rozpadu muszą "wiedzieć, że Kościół ich nie opuścił i zaprasza do zniuansowania każdego z przypadków" lub - jak pisze papież Franciszek - do "rozeznania" ich sytuacji. - W towarzyszeniu rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach musi być jasne, że należą oni do Kościoła, Bóg nie odbiera im swojej miłości i są oni powołani do praktykowania miłości Boga i bliźniego oraz bycia autentycznymi świadkami Jezusa Chrystusa - czytamy w liście pasterskim. - Rozwiedzeni żyjący w nowych związkach - jak piszą niemieccy biskupi - w pojedynczych przypadkach, mogą być dopuszczeni do Komunii. Ale taka decyzja nie powinna być podejmowana pochopnie; potrzebna jest dokładna samoocena i towarzyszenie duszpasterza w „procesie doprowadzającym do decyzji” - piszą biskupi niemieccy.

- Na końcu takiego procesu duchowego w żadnym przypadku nie musi znaleźć się przyjęcie sakramentów pokuty i Eucharystii. Indywidualna decyzja, w kontekście aktualnych uwarunkowań czy jest się albo jeszcze nie jest się w stanie przystąpić do sakramentów, powinna być traktowana z szacunkiem i uwagą - przekonują niemieccy hierarchowie. Zaznaczyli przy tym, że decyzja o przyjęciu sakramentów musi zostać uszanowana przez kapłanów oraz należy unikać postawy, w której wszystkim się zezwala lub też zakazuje przyjmowania Ciała Chrystusa.

Kilka tygodni temu podobny dokument wystosowali biskupi Malty. Cytując kazuistykę tamtejszych hierarchów, którzy – zdaniem znanego watykanisty, Christophera Ferrary – posługują się „nową pseudodoktryną rozeznania”, Ferrara stwierdza, że brzmi to jak „diabelski żart” i „biskupi mogliby równie dobrze przedstawić ten żart jasno, oświadczając: pobożnych, pokornych i szczerych katolików należy dopuszczać do przyjmowania Komunii św., choć popełniają cudzołóstwo”. Jest to tym samym podważenie zgodnego z Tradycją Kościoła nauczania św. Jana Pawła II w adhortacji "Familiaris consortio". Ferrara nazwał nawet ideę „rozeznania” – według interpretacji biskupów z Malty i Niemiec – nowym rodzajem herezji.

Pch24.pl

Ostatnio zmieniany czwartek, 02 luty 2017 00:44

Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem