poniedziałek, 05 styczeń 2015 12:22

Za kulisami plebanii

Napisał

 

Znakiem rozpoznawczym współczesnych mediów jest zaglądanie za kulisy, ukazywanie wydarzeń od kuchni, wywlekanie wszystkiego od podszewki. Chodzi o to, by nie zadowalać się publicznym wizerunkiem, lecz mieć wgląd w kuluary, by przedstawiać bohaterów w sytuacjach nie tyle oficjalnych, ile osobistych.

Wydawać by się mogło, że wydana właśnie w ramach serii „Biblioteka Pastores” książka zawierająca intymne wyznania kapłanów powinna stanowić dla dzisiejszych mediów łakomy kąsek. Przedstawia ona od wewnątrz jedną z najmniej rozpoznanych przez dziennikarzy grup, a mianowicie środowisko księży. Nie prezentuje ich wykładów czy homilii, lecz ukazuje najgłębsze osobiste problemy, trudności i zmagania, nie uciekając przy tym od zwierzeń dotyczących największych tajemnic życia wewnętrznego. A jednak książka „Boża cierpliwość i inne świadectwa” pozostała przez nasze mainstreamowe media zupełnie niezauważona! Sądzę, że stało się to z powodu, który został zasygnalizowany już w tytule. Choć publikacja zawiera 64 wyznania kapłanów dotyczące rozmaitych problemów egzystencjalnych, łączy je jedna wspólna cecha – budowanie, pośród wszelkich zawirowań życiowych, swojej osobistej relacji z Bogiem. Bohaterowie książki przechodzą przez najróżniejsze doświadczenia, lecz zawsze stawiają sobie pytanie: gdzie jest w tym wszystkim Pan Bóg? Podczas swej wizyty w katedrze warszawskiej w 2006 roku papież Benedykt XVI powiedział: Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego. Nikt jednak nie rodzi się ekspertem od życia duchowego. Do kapłaństwa trzeba dojrzeć. Żeby pomagać innym w tej sferze, należy wcześniej samemu się w nią zagłębić, przebyć pewną ścieżkę życia wewnętrznego. Nierzadko droga ta jest znaczona trudnościami  zwątpieniami, pokusami, upadkami, odejściami, powrotami. Gdy jednak ma się świadomość istnienia Boga, więcej nawet – Jego towarzyszącej obecności przy nas, wówczas łatwiej przychodzi dokonywanie wyborów na egzystencjalnych rozdrożach. Na zredagowaną przez Annę Foltańską książkę składa się zbiór listów, jakie do redakcji kwartalnika „Pastores” nadesłali w latach 2003-2010 księża z całej Polski. Dzielili się oni swymi najgłębszymi przeżyciami z różnych okresów kapłaństwa. Opisywali perypetie podczas rozeznawania powołania, w seminarium duchowym, na rekolekcjach w trakcie posługi sakramentalnej czy w pracy z ubogimi. Świadectwa te składają się na polskiego księdza portret własny. Widzimy go jego własnymi oczami przez pryzmat wewnętrznych zmagań i doświadczeń. Jest to lektura wyjątkowa na tle innych publikacji religijnych

 

 Foltańska (red.), „Boża cierpliwość i inne świadectwa”, Pelplin 2014. Książka wydana przez Wydawnictwo Bernardinum w miękkiej oprawie, ma 301 stron.

.        

 

 

Ostatnio zmieniany sobota, 20 czerwiec 2015 18:01
Grzegorz Górny

reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Najnowsze od Grzegorz Górny

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • psycholog, terapeuta, kierownik Zakładu Psychologii AWF w Warszawie, członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.

  • Dr Hunter Baker profesor nauk politycznych na Union University w Jackson (Tennessee, USA).

    Autor głośnej książki „The End of Secularism” (2009). Laureat (2011) prestiżowej nagrody Michael Novak Award przyznawanej przez Acton Institute. 

Już 33 pozycje


Powered by JS Network Solutions