poniedziałek, 05 styczeń 2015 12:22

Za kulisami plebanii

Napisał

 

Znakiem rozpoznawczym współczesnych mediów jest zaglądanie za kulisy, ukazywanie wydarzeń od kuchni, wywlekanie wszystkiego od podszewki. Chodzi o to, by nie zadowalać się publicznym wizerunkiem, lecz mieć wgląd w kuluary, by przedstawiać bohaterów w sytuacjach nie tyle oficjalnych, ile osobistych.

Wydawać by się mogło, że wydana właśnie w ramach serii „Biblioteka Pastores” książka zawierająca intymne wyznania kapłanów powinna stanowić dla dzisiejszych mediów łakomy kąsek. Przedstawia ona od wewnątrz jedną z najmniej rozpoznanych przez dziennikarzy grup, a mianowicie środowisko księży. Nie prezentuje ich wykładów czy homilii, lecz ukazuje najgłębsze osobiste problemy, trudności i zmagania, nie uciekając przy tym od zwierzeń dotyczących największych tajemnic życia wewnętrznego. A jednak książka „Boża cierpliwość i inne świadectwa” pozostała przez nasze mainstreamowe media zupełnie niezauważona! Sądzę, że stało się to z powodu, który został zasygnalizowany już w tytule. Choć publikacja zawiera 64 wyznania kapłanów dotyczące rozmaitych problemów egzystencjalnych, łączy je jedna wspólna cecha – budowanie, pośród wszelkich zawirowań życiowych, swojej osobistej relacji z Bogiem. Bohaterowie książki przechodzą przez najróżniejsze doświadczenia, lecz zawsze stawiają sobie pytanie: gdzie jest w tym wszystkim Pan Bóg? Podczas swej wizyty w katedrze warszawskiej w 2006 roku papież Benedykt XVI powiedział: Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego. Nikt jednak nie rodzi się ekspertem od życia duchowego. Do kapłaństwa trzeba dojrzeć. Żeby pomagać innym w tej sferze, należy wcześniej samemu się w nią zagłębić, przebyć pewną ścieżkę życia wewnętrznego. Nierzadko droga ta jest znaczona trudnościami  zwątpieniami, pokusami, upadkami, odejściami, powrotami. Gdy jednak ma się świadomość istnienia Boga, więcej nawet – Jego towarzyszącej obecności przy nas, wówczas łatwiej przychodzi dokonywanie wyborów na egzystencjalnych rozdrożach. Na zredagowaną przez Annę Foltańską książkę składa się zbiór listów, jakie do redakcji kwartalnika „Pastores” nadesłali w latach 2003-2010 księża z całej Polski. Dzielili się oni swymi najgłębszymi przeżyciami z różnych okresów kapłaństwa. Opisywali perypetie podczas rozeznawania powołania, w seminarium duchowym, na rekolekcjach w trakcie posługi sakramentalnej czy w pracy z ubogimi. Świadectwa te składają się na polskiego księdza portret własny. Widzimy go jego własnymi oczami przez pryzmat wewnętrznych zmagań i doświadczeń. Jest to lektura wyjątkowa na tle innych publikacji religijnych

 

 Foltańska (red.), „Boża cierpliwość i inne świadectwa”, Pelplin 2014. Książka wydana przez Wydawnictwo Bernardinum w miękkiej oprawie, ma 301 stron.

.        

 

 

Ostatnio zmieniany sobota, 20 czerwiec 2015 18:01
Grzegorz Górny

Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem