piątek, 04 lipiec 2014 22:35

Dar Boży

Napisał

 

-- Podczas lektury artykułu o ekstazie w numerze 18 (luty 2014) ,,Miesięcznika Egzorcysta” zrodziło się we mnie kilka pytań.

 

1. W akapicie o ekstazie mistycznej padają słowa: (…) to taki rodzaj doświadczenia mistycznego, w którym wierzący, osiągnąwszy wysoki stopień doskonałości moralno-duchowej, doznaje bezpośredniego zjednoczenia z Bogiem. Czy w takim razie przeciętny Kowalski, jeżeli osiągnie wysoki stopień doskonałości moralno-duchowej, to popada w ekstazę? Czy jest ona przywilejem tych, którzy osiągnęli ten wysoki stopień rozwoju duchowego?

 

2. Św. Hildegarda miała wizje od trzeciego roku życia. Jak to możliwe, żeby w tak krótkim czasie mieć na tyle rozwiniętą duchowość, by dostępować łaski ekstazy? A może był to rodzaj duchowej ,,zachęcajki”, w takim sensie, że Bóg właśnie za pomocą ekstazy chciał ją pociągnąć ku sobie?

 

Choć pod względem zjawiskowym ekstazy są bardzo podobne, to jednak czym innym jest ekstaza naturalna, jako efekt używania środków odurzających lub odpowiednich technik relaksacyjno-oddechowych, a czym innym ekstaza nadprzyrodzona, jako psychiczna i cielesna reakcja człowieka na łaskę udzielającego się mu Boga. Ta ostatnia może, ale nie musi (!) towarzyszyć doświadczeniu zjednoczenia z Bogiem. Nie każde więc zjednoczenie z Nim i nie na wszystkich jego poziomach przejawia się w stanach ekstatycznych. Mistolodzy (teologowie zajmujący się mistyką), którzy badali życie i pisma św. Teresy z Lisieux, stwierdzają, że najprawdopodobniej nie doznawała ona stanów ekstatycznych, natomiast przeżywając stany tzw. nocy ciemnych, wchodziła w głębokie zjednoczenie z Chrystusem i Boską Trójcą. Podobnie było w życiu bł. Matki Teresy z Kalkuty.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:39
ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • kapłan diecezji tarnowskiej, doktor nauk teologicznych w zakresie biblistyki

  • Międzynarodowy Prezydent Światowego Apostolatu Fatimskiego

  • Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

    Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem