piątek, 04 lipiec 2014 22:27

Bóg działa w sposób doskonały

Napisał

 

-- W styczniowym numerze „Miesięcznika Egzorcysta” (2014 r.) ks. prof. Gabriele Nanni powiedział w wywiadzie, że nie każda osoba, która żyje w łasce uświęcającej, może się czuć bezpiecznie, gdy ktoś rzuci na nią klątwę czy czary… Dotychczas myślałam, że każda osoba, która regularnie przystępuje do sakramentu spowiedzi i przyjmuje Komunię świętą jest chroniona przed czarami, klątwami, urokami itp., że skoro jest dzieckiem Bożym, to zło skierowane przez kogoś do tej osoby nie ma do niej dostępu. Jak to rozumieć?

 

By odpowiedzieć na Pani pytanie, musimy wyjść od wyjaśnienia dwóch fundamentalnych spraw: łaski Bożej i natury ludzkiej. Kiedy mówimy o łasce Bożej działającej w człowieku, to musimy mieć na uwadze zarówno sposób działania Pana Boga, jak i stan ludzkiej natury. Z jednej strony Pan Bóg zawsze działa w sposób pełny i doskonały, z drugiej – trzeba widzieć konkretnego człowieka z jego indywidualnymi cechami i osobistą historią grzechu i łaski. Wyobraźmy sobie trzy osoby, które codziennie przyjmują Chrystusa w Komunii świętej i dużo się modlą.

 

Pierwsza z nich nie popełniła dotychczas grzechu ciężkiego i ma dojrzałą osobowość, druga nawróciła się niedawno i ma za sobą wiele grzechów ciężkich i doświadczeń, które ją bardzo poraniły, przez co jest bardzo krucha emocjonalnie; trzecia osoba jest jeszcze w trakcie uwalniania u egzorcysty, ale gorliwie praktykuje. Druga i trzecia osoba potrzebują jeszcze łask uzdrowienia i uwolnienia, by zostały zerwane więzy ze starym sposobem życia i własną przeszłością, natomiast pierwsza osoba idzie po łagodnej ścieżce wzrostu duchowego, a jej osobowość cechuje równowaga uczuciowa i moralne uporządkowanie.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:39
ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Ducha Świętego 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem