wtorek, 03 czerwiec 2014 23:34

Psycholog a zagrożenia duchowe

Napisała

 

-- Jak psycholog zapatruje się na zagadnienie zagrożeń duchowych?'

 

Istotą duchowości jest uznanie jej jako aktu transcendencji w sensie przekraczania granicy ludzkiego istnienia poza odczuwane zmysłowo doświadczenie. Tematyka zagrożeń duchowych związana jest głównie z uznaniem istnienia Boga jako Stwórcy i Osoby Najwyższej. W psychologii nie ma pojęcia ludzkiej duchowości. Mówi się o rozwoju duchowym lub osobistym. Termin „rozwój duchowy” ma niezbyt precyzyjnie określony zakres.

 

Obejmuje aspekt poczucia spełnienia, zadowolenia, szczęścia, a zatem potrzebę samorealizacji. W obszarze duchowym posługujemy się natomiast terminami refleksji, doświadczenia w różnych sferach życia, świadomości, konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych itp. Uważa się, iż współczesna psychologia stanowi pewne zagrożenie dla duchowości religijnej poprzez brak uznania Boga i Szatana jako rzeczywistości.

 

O ile bowiem komunikat: Otwórz się na demona! wywołuje u człowieka zdecydowaną reakcję negatywną, o tyle polecenie: Otwórz się na nieświadomość! generuje pozytywne nastawienie i gotowość otwarcia się na nieznane. „Trenerzy rozwoju osobistego”, wspierający w osiąganiu obranych celów osobistych, nierzadko posługują się metodami wywierania wpływu, zachęcając ludzi do koncentrowania się na swoich pragnieniach i potrzebach, zaspokajaniu wszelkich ambicji.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:39
Ludwika Filipowicz

psycholog i fizjoterapeuta

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  

    teolog, tomista i znawca duchowości dominikańskiej, filozof, tłumacz, pisarz i publicysta

  • filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

  • polski inżynier, nauczyciel akademicki, działacz pro-life, publicysta.

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions