sobota, 17 maj 2014 12:31

Trudna droga ku szlachetności

Napisał

 

Uświadomienie sobie tej prostej prawdy jest już połową sukcesu. Przepis na drugą zaś odnajdujemy w książce Dariusza Zalewskiego „Decyduj i walcz! Podstawy formowania charakteru”. Czytelnicy, którzy pamiętają autora z publikacji „Wychować człowieka szlachetnego”, ponownie odnajdą tutaj – charakteryzujące poprzednią pracę – przystępny język i umiejętność nawiązania kontaktu z odbiorcą. Bez trudu można rozpoznać, że pisze to człowiek, który jest praktykiem. Nie tylko wie, co chce przekazać, ale umie dzięki przykładowi osobistego zaangażowania zainteresować swoim przesłaniem odbiorcę oraz zainspirować go do podjęcia niełatwej decyzji o rozpoczęciu pracy nad własnym charakterem. Od czego zacząć?

 

Pierwszym zadaniem stojącym przed nami jest opracowanie planu działania. Plan ogólny powinien uwzględnić dłuższy okres (np. rok, pół roku, miesiąc), zaś szczegółowy powinien odnosić się do działań podjętych w konkretnym dniu i zawierać przede wszystkim środki, dzięki którym realizowane są konkretne cele duchowe – wyjaśnia Dariusz Zalewski.

 

Książka zawiera wiele przykładów technik i metod pracy, które możemy wprowadzić w życie właściwie od zaraz. Uświadamia również, że to od nas przede wszystkim zależy efekt naszych działań. Nie powinniśmy winą obarczać innych ludzi ani Boga, ale spojrzeć na siebie – i w głąb siebie – by odpowiedzieć na pytanie: gdzie JA popełniam błąd?
 

Formowanie charakteru wymaga wielkiego samozaparcia i umiejętności unikania pułapek – a te najczęściej zastawiamy na siebie sami. Dariusz Zalewski wymienia wśród możliwych czyhających na nas zagrożeń m.in.: poleganie tylko na sobie, czyli rozwijanie wady próżności; kierowanie się wskazówkami wywodzącymi się z filozofii Wschodu przy jednoczesnym pomijaniu albo wręcz lekceważeniu chrześcijańskiej praxis; samousprawiedliwianie; tłumaczenie się z wad, np. zwykłe lenistwo bywa nazywane prokrastynacją.

 

W okiełznaniu namiętności i regularnej pracy nad sobą pomogą nam wskazówki zawarte w rozdziale zatytułowanym „Wybór a roztropność”. Podążając za nimi, powinnyśmy analizować całokształt sytuacji, nie podejmować decyzji pochopnie ani w gniewie, słuchać rad innych, nie zwlekać z podejmowaniem decyzji, kiedy nie ma takiej potrzeby. Jak słusznie zauważa autor: Celem ostatecznym jest nasze zbawienie, środkiem zaś do celu cnota, a ta kształtuje się poprzez systematyczną pracę nad uszlachetnieniem popędów i woli.
 

Przed podjęciem decyzji warto zwrócić się do Boga i pomodlić o właściwe rozwiązanie. Chwile spędzone na rozmowie z Bogiem, wyciszeniu się i przemyśleniu naszej sytuacji nie są czasem straconym; one pomagają zaoszczędzić znacznie więcej czasu...

 

Po przeczytaniu książki Dariusza Zalewskiego można zacząć pracę nad sobą, naprawdę ciężką pracę. Podczas realizacji naszego planu możemy jednak w każdej chwili sięgnąć po tę lekturę, która dostarczy niejednej inspiracji w trakcie naszej przemiany.


Dariusz Zalewski,
„Decyduj i walcz! Podstawy formowania charakteru”,
Lublin 2014.
Książka wydana w miękkiej oprawie,
ma 164 strony.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:38
Wojciech Łapiński

Wieloletni redaktor portalu publicystycznego i informacyjnego Prawica.net. Publikował w "Najwyższym Czasie!", "Opcji na Prawo", "Buncie Młodych Duchem", "Miesięczniku Egzorcysta". W wolnym czasie lubi dobrą książkę i spacery z psem. Częstochowianin z wyboru.

Najnowsze od Wojciech Łapiński


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem