niedziela, 03 listopad 2013 18:00

Problem nie tkwi w drzewku

Napisał
Moje pytanie dotyczy tzw. drzewek szczęścia. Moja mama kolekcjonuje je, tłumacząc, że robi to nie ze względu na szczęście, które rzekomo mają przynieść, ale z racji ich urody. Z tego co wiem, niektórzy uważają, że te przedmioty mają złą moc.
 

Problem nie tkwi w drzewku, tylko w człowieku, który takie drzewka gromadzi, żeby sobie szczęście zapewnić. Mało prawdopodobnie brzmi mi tłumaczenie mamy, jakoby zbierała owe drzewka ze względów estetycznych. Przypisywanie szczególnego znaczenia przedmiotom, które z racjonalnego punktu widzenia nic wspólnego z oczekiwanym skutkiem nie mają, zdradza zabobonne funkcjonowanie kolekcjonera. 

Zabobonne funkcjonowanie – to znaczy wiara nie w Pana Boga, który jest samym szczęściem i źródłem wszelkiego dobra, lecz wiara w przedmioty, które takiej mocy nie mają. Taka postawa jest identyczna z postawą pogan, którzy ubóstwiali i przypisywali moc niezwykłą różnym przedmiotom czy siłom przyrody. Jeśli taką orientację przejawia chrześcijanin, to trzeba to nazywać apostazją.

Apostazja w sytuacji chrześcijanina otwiera go nieuchronnie na działanie złego ducha, bo jest to odwrócenie się od Chrystusa, jedynego Pana i Zbawiciela, a zwrócenie się do innych sił. To wtedy – zgodnie z tym, co pisze św. Piotr: Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając, kogo pożreć (1P 5, 8) – dana osoba na „pożarcie” się wystawia. 

Podpytałbym mamę, czy innych form zabobonów nie praktykuje. Spodziewałbym się, że „wierzy” w trzynastki, piątki, łuski w portfelu itp., a wspomniane względy estetyczne są jedynie kamuflażem. Bardzo prawdopodobne, że ten kamuflaż także jej sumienie ma uspokoić.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:36
ks. Andrzej Grefkowicz

egzorcysta diecezji warszawskiej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • filozof, wydawca, publicysta, autor ponad 50 książek. Zajmuje się zagrożeniami dla człowieka, wiary, Kościoła i Polski. Prowadzi też Akademię Dobrych Manier

  • orionista, absolwent KUL, doktorant UKSW, przełożony i dyrektor Centrum Księdza Orionego w Kaliszu

  • psycholog o specjalizacji wychowawczej i sportowej, publicystka, autorka książki „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions