niedziela, 03 listopad 2013 17:53

Czy bać się Lewiatana?

Napisał
Na Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie widziałem, jak ksiądz uwalniał chłopaka od demona o imieniu Lewiatan. Czy robienie zakupów w sklepie sieci Lewiatan możne być dla mnie jako katolika zagrożeniem duchowym?

 

To prawda, że w Biblii wspominana jest istota nazywana Lewiatanem: trzykrotnie w Księdze Hioba (3, 8; 41, 1.12), dwukrotnie w Księdze Psalmów (74, 14; 104, 26) i raz w Księdze Izajasza (27, 1). Z tych tekstów można wywnioskować, że fizycznym pierwowzorem Lewiatana jest jakiś rodzaj dużego zwierzęcia morskiego, najprawdopodobniej wieloryba. Ponieważ jednak dla starożytnych Izraelitów przestrzeń morza miała negatywne skojarzenia, dlatego wielu interpretatorów (choć trzeba przyznać, że nie wszyscy) widziało w tym potworze nie tylko fizyczne zwierzę, ale również istotę demoniczną, zbuntowaną przeciw Bogu. Również świadectwa egzorcystów potwierdzają, że istnieje demon określany tym imieniem i może być on źródłem zniewolenia.

 

Nie znalazłem jednak żadnych informacji łączących sieć sklepów Lewiatan z kontekstem demonicznym. Nazwa według chrześcijańskich norm jest faktycznie nietrafiona, jednak brak bezpośrednich przesłanek, by sądzić, że twórcy tej sieci handlowej chcieli odnieść się do demona określanego tym imieniem. Dlatego wydaje mi się, że nie jest zagrożeniem duchowym kupowanie w sklepach należących do tej sieci.

 

Natomiast praktycznie radziłbym podejść do tego tak, jak od wieków praktykują to chrześcijanie – przed każdym posiłkiem błogosław w Imię Jezusa to, co zamierzasz spożywać i bądź całkowicie spokojny. Taka postawa jest zgodna z biblijną zasadą sformułowaną przez św. Pawła: wszystko, co Bóg stworzył, jest dobre, i niczego, co jest spożywane z dziękczynieniem, nie należy odrzucać (1 Tm 4, 4) oraz Tak więc wszystko, cokolwiek w jatce sprzedają, spożywajcie, niczego nie dociekając – dla spokoju sumienia. Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia (1 Kor 10, 25-26).

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:36
O. Wit Chlondowski

doktor teologii dogmatycznej KUL

11 komentarzy

 • Link do komentarza krzystof240 czwartek, 21 listopad 2019 19:48 napisane przez krzystof240

  w biuletynie ,, echo Maryi królowej pokoju'' pisało że nie powinno sie, odwiedzać takich sklepów , a co ze stowarzyszeniem handlu lewiatam?

  Raportuj
 • Link do komentarza słowianka czwartek, 07 marzec 2019 08:13 napisane przez słowianka

  Oczywiście że jest zagrożeniem. Ta nazwa nie jest przypadkiem. NWO coraz bliżej. Radzę obejrzeć reklamę Lewiatana klatka po klatce. Może bardziej zorientowani i spostrzegawczy dostrzegą tam symbolikę typu: rogata dłoń czy cyfrę 6.

  Raportuj
 • Link do komentarza LAch niedziela, 11 listopad 2018 11:39 napisane przez LAch

  Wy ludzie jesteście chorzy psychicznie, czy chodzenie do lewiatan grozi mojej duchowości. Jestem przerażony skala debili mu w tym kraju... Analfabeci i idioci

  Raportuj
 • Link do komentarza Kismita czwartek, 28 grudzień 2017 18:50 napisane przez Kismita

  Ja nie chodzę do tego sklepu odkąd znam prawdę (z 3 lata) , lecz dziś tak się splotło , że kupiłem kilka rzeczy. Zapłaciłem z portfela I.dziwnym trafem zgubiłem później portfel :D

  Raportuj
 • Link do komentarza margreth poniedziałek, 06 luty 2017 15:39 napisane przez margreth

  Mysl sobie co chcesz
  n a i w n i a k u
  i f r a j e r z e
  Ks Natanek
  Z A B R O N I L tam chodzic swoim rycerom,
  a on bardziej sie troszczy o swoich od
  CIEBIE - ZLY SLUGO NASZEGO PANA, ktory Pismo Swiete traktuje powaznie tylko wtedy - gdy to jemu pasuje!!!

  L O B U Z I E
  nie tylko wystawiasz swoje zycie na ryzyko -
  BOS - G L U P I-
  ale tez wszystkich innych co to czytaja
  BOS ZLYM SLUGA PANA

  Raportuj
 • Link do komentarza bodo niedziela, 08 maj 2016 01:12 napisane przez bodo

  Wystarczy przeanalizować nazwiska, które pani /Bochniarz wymienia na wyżej zalinkowanej stronie. Wielu tam masonów - budowniczych NWO (np. Bielecki), stąd i ten "lewiatan" raczej nieprzypadkowy.

  Raportuj
 • Link do komentarza Basowy Dżon wtorek, 02 luty 2016 02:32 napisane przez Basowy Dżon

  Tak. Jest zagrozeniem. Opeta Cie diabel,z reklamowki Ci wyskoczy. A paragon z tego sklepu parzy. Naprawde! Prawnuk mojego sasiada stryja wnuczki babci dotknal,i do tej pory ma znamie...I pamietaj,ze tam w lewiatanie to nie placisz pieniedzmi,tylko cyrografem mastercard:D Alez niektorzy maja jazdy, a ja myslalem,ze wieki ciemnoty sie skonczyly... Powodzenia,i nie chodz do Lewiatana, nie ogladaj amerykanskich filmow,bo tam sporo osob ma na imie Sammael, nie dotykaj perwollu BLACK MAGIC, uwazaj na odtwarzacze muzyki firmy Pentagram,nie daj sie skusic na perfumy 666 cotte'da, i w ogole nie mysl:D

  Raportuj
 • Link do komentarza PoczątkującyEgzorcysta poniedziałek, 14 wrzesień 2015 14:30 napisane przez PoczątkującyEgzorcysta

  Szanowni chrześcijanie,
  Mam przyjemność pochwalić się złapaniem demona ukrywającego się pod postacią mojej koleżanki,która z wielką pasją opowiadała o "chwalebnym Wybrańcu", który miał walczyć z "Czarnym Panem". Nazywała go z tkliwością Harry Potter. Tknięta boskim palcem postanowiłam skorzystać z "Poradnika Początkującego Egzorcysty" i przy użyciu wody święconej i żarliwej modlitwy udało mi się nawrócić ją na katolicyzm.

  Raportuj
 • Link do komentarza Marzena sobota, 12 wrzesień 2015 08:59 napisane przez Marzena

  A dla mnie nazwa ma znaczenie. A jak sklep nazywałby sie diabeł, demon albo belezebub, to tez nie miałoby znaczenia dla chrześcijanina?
  jezeli nazwa byłaby przypadkowa, a wzbudza tyle kontrowersji to by ja zmienili. Sama prowadziłam taki sklep i ksiądz , po zasięgnieciu opinii egzorcystów kazał mi wyjść z sieci, w ogóle nie chciał poswięcic sklepu.Tak samo odrzucało mnie jak miałam zakupić do sklepu energetyk o nazwie demon, nawet za darmo go nie wzięłam jak był w gratisie. Odnosnie lewiatana to ksiądz przekonał mnie,że sklep jest wyraźnie podpisany czyj jest, a dla chrzescijanina podobno przypadków nie ma.

  Raportuj
 • Link do komentarza Filarel czwartek, 18 czerwiec 2015 21:58 napisane przez Filarel

  Moje rozumowanie jest takie. Skoro nazwa lewiatan zahacza choćby odrobinę o zło należy jej unikać. Ktoś jednak nazwał te sklepy Lewiatan. Jak ja zakładałem firmę to dużo czasu mi zabrało wymyślenie nazwy. Nazwa firmy to przemyślana rzecz i nie bez przyczyny ktoś ją tak nazwał. Jeżeli nie jest to nie zbędne to nie kupuję w Lewiatanie bo nie chcę nabijać kabzy komuś kto przemyślał taką nazwę. Jest tyle innych sklepów. Tak więc zagrożeniem duchowym nie jest ale nie będzie się dzięki mnie bogacił.

  Raportuj
 • Link do komentarza Joan niedziela, 31 maj 2015 19:13 napisane przez Joan

  Tu o źródle nazwy: http://www.bochniarz.pl/pl/a/Laurka-urodzinowa-dla-potwora

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions