czwartek, 03 czerwiec 2021 15:48

Czy są grzesznicy, za których się nikt nie modli?

Napisał

Matka Boża podczas czwartego objawienia w Fatimie, 19 sierpnia 1917 roku, przy okazji wizji piekła, wezwała dzieci, aby poświęciły się ratowaniu dusz grzeszników, „bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił” i dlatego wiele z nich idzie na potępienie. Tymczasem Kościół modli się za grzeszników o ich wieczne zbawienie, szczególnie po ich śmierci. Czyni to w sposób szczególny w każdej Mszy świętej, która jest ofiarą przebłagalną samego Chrystusa, jak również przez niezliczone modlitwy wiernych.
Jak pogodzić tę rozbieżność stanowisk, że „nie ma nikogo”, skoro niezliczone rzesze członków Kościoła jednak się modlą za grzeszników?

Zanim podejmiemy próbę odpowiedzi, przypomnijmy, że – po pierwsze – tzw. objawienia prywatne, nawet jeśli mają aprobatę Kościoła, nie zastępują Objawienia publicznego, które jest zawarte w Piśmie Świętym i Tradycji Apostolskiej, lecz są mu podporządkowane. To Objawienie, które powstało z natchnienia Ducha Świętego i przez Niego jest strzeżone w Kościele, każdy ochrzczony ma obowiązek przyjmować w całości w duchu wiary (por. KKK 66-67). Jako wierzący w Chrystusa przyjmujemy więc przede wszystkim to, czego naucza Kościół, gdyż to jemu Chrystus Pan przekazał cały depozyt Objawienia. Natomiast treści pochodzące z tzw. objawień prywatnych, jeśli – oczywiście – nie kłócą się z Bożym Objawieniem, mają funkcję pomocniczą, a ich przyjmowanie nie jest obowiązkowe, choć w niejednym przypadku bardzo pożyteczne z punktu widzenia życia duchowego.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem