piątek, 02 kwiecień 2021 18:05

„Róbcie, co chcecie” – zasada oddania się Szatanowi

Napisał

Czy prawdziwe jest twierdzenie, że znane i szeroko propagowane słowa: „Róbcie, co chcecie” mają satanistyczne korzenie?

Słowa te sformułował Edward Alexander Crowley, uchodzący za twórcę nowożytnego satanizmu. Był on jedną z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych postaci XX-wiecznego okultyzmu i jest uważany za współczesne wcielenie ojca okultyzmu – Eliphasa Léviego, za patrona okultystycznego skrzydła New Age.
Crowley urodził się 12 października 1875 r., w „magicznym” roku śmierci Léviego. Z jego dzieciństwa najczęściej przytacza się trzy wydarzenia: osierocenie przez ojca w wieku 11 lat, wczesną inicjację seksualną ze służącą domu, a także nieszczęśliwy wypadek z dziesięciofuntową petardą własnej produkcji, po którym 15-letni Crowley nie odzyskiwał przytomności przez cztery dni. Zdarzenie to wielu badaczy wiązało z jego mediumicznymi zdolnościami.
Po ukończeniu szkoły Crowley prowadził libertyńskie życie w Oksfordzie i podczas studiów w Cambridge. Zmienił swoje imię „Aleksander”, przyjmując jego celtycką formę: „Aleister”. Wszedł w liczne związki hetero- i homoseksualne oraz podejmował próby literackie. W 1902 roku wziął udział w nieudanej wyprawie na K-2, drugi co do wysokości szczyt świata. Podczas wyprawy w 1905 roku na trzeci ośmiotysięcznik – Kanczendzongę, Crowley, skłócony z pozostałą częścią ekipy, odmówił z premedytacją udziału w ratowaniu zasypanych na jego oczach towarzyszy, w wyniku czego cztery osoby zginęły pod śniegiem.
Crowley wykazywał zainteresowania wiedzą tajemną. Udało mu się zostać członkiem najgłośniejszej wówczas organizacji ezoterycznej osadzonej w nurcie magii ceremonialnej – Zakonu Złotej Jutrzenki. W Zakonie Crowley został wtajemniczony w grudniu 1898 roku i bardzo szybko wstępował po drabinie wtajemniczeń. Niedługo później popadł jednak w konflikt z Zakonem, co skończyło się ujawnieniem w 1910 roku sekretnych rytuałów tej organizacji w kolejnych numerach kontrolowanego przez niego pisma The Equinox (Równonoc).
Po rozstaniu ze Złotą Jutrzenką Crowley wiele podróżował, uzupełniając swą ezoteryczną wiedzę. Studiował jogę w Indiach, na Cejlonie i w Birmie. Eksperymentował z narkotykami psychodelicznymi, szukając związku, który by „otworzył wiązary duszy”, aby w ten sposób, w duchu, zbadać świat znajdujący się poza światem materialnym.

Najnowsze od ks, prof. dr hab. Andrzej Zwoliński


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem