sobota, 05 styczeń 2013 21:58

Samozbawienie nie dla chrześcijan

Napisał
Chciałbym praktykować Falun Dafa, jednak nie jestem pewien, czy nie będzie to dla mnie szkodliwe. Wiem, że Jan Paweł II pobłogosławił praktykujących Falun Dafa – to moja motywacja. Jednak proszę o wyjaśnienie.

 

Jan Paweł II nie pobłogosławił nigdy praktyki Falun Dafa. Słyszałem o tej historii, ale albo jest w ogóle zmyślona, albo nadinterpretowana, tzn. papież mógł pobłogosławić kogoś jako człowieka, bo robił to przecież bezustannie, ale to nie oznacza, że pochwalał wszystko, co on robi w życiu. Błogosławieństwo kapłańskie jest modlitwą do Jezusa o łaski dla danej osoby, a nie uznaniem, że wszystko, co robi, jest dobre.

Praktykowanie Falun Dafa, jak i innych praktyk duchowości niechrześcijańskich, jest dla chrześcijan szkodliwe. Przede wszystkim jest w nich element bałwochwalstwa, bo odwracają od Jezusa – jedynego Zbawiciela, a prowadzą do szukania jakichś form samozbawienia. Zobaczmy, jak często w kontekście Falun Dafa (na stronach internetowych, forach, w książkach) pojawia się słowo „samodoskonalenie”, możliwość pełnej realizacji siebie itp. Zamiast szukać zbawienia w Jezusie, najczęściej te praktyki dalekowschodnie proponują jakąś drogę „duchowego rozwoju” przez praktykowanie medytacji i różnego rodzaju ćwiczenia. Wiąże się to z wiarą w istnienie tzw. kanałów energetycznych i otwieraniem ich, by umożliwić przepływ energii (prana, kundalini, chi, qi itp.). Dla chrześcijan jest to nie do pogodzenia z wiarą, ponieważ może bezpośrednio otwierać na działanie demoniczne i przynieść ogromne szkody praktykującym. Dla chrześcijan zbawienie jest łaską. Jest całkowicie darmowe i wypływa z miłości Boga. Chrześcijaństwo jest wejściem w miłosną relację Ojca, Syna i Ducha Świętego, i dlatego medytacja chrześcijańska różni się diametralnie od wszelkich medytacji wschodnich.

Polecam przeczytanie lub wysłuchanie w internecie świadectwa o. Jacques’a Verlinde’a, który tłumaczy obszerniej omawiany temat. W tym temacie godne polecenia są też książki i konferencje o. Jamesa Manjackala z Indii, który precyzyjnie wyjaśnia, jak od wieków traktują tego typu praktyki katolicy w Indiach.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:36
O. Wit Chlondowski

doktor teologii dogmatycznej KUL


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem