środa, 02 wrzesień 2020 20:14

Dobre maniery z telefonem w ręku

Napisał

Obserwując ludzi korzystających zarówno w miejscach publicznych, jak i podczas prywatnych spotkań z telefonów komórkowych, często zadaję sobie pytanie, jak kulturalnie posługiwać się smartfonem na co dzień i jak zachowywać się w różnych sytuacjach życiowych, takich jak np. kolacja z przyjaciółmi, spotkania biznesowe czy szkolenia, aby nie urazić osób, które nam towarzyszą. Odbierać czy nie odbierać? Scrollować? Wysyłać wiadomości i posty na Twitterze?

Telefony komórkowe, a zwłaszcza nowoczesne smartfony, zmieniły nasz świat prawie w każdym aspekcie, także w dziedzinie dobrego wychowania. Wbrew oczekiwaniom z biegiem lat użytkownicy zamiast nabierać dobrych manier podczas używania telefonów komórkowych, zachowują się coraz gorzej. Jest to spowodowane po części popularnością i możliwościami smartfonów. Możemy za ich pomocą dzwonić i wysyłać SMS-y, ale także sprawdzić pogodę, skrzynkę e-mailową, wynik meczu naszej ulubionej drużyny, postrzelać ptakami w świnie, korzystać z mediów społecznościowych czy obejrzeć film. Niektórzy wręcz żyją w swoich smartfonach.

Główne zasady savoir-vivre’u pozostają zawsze te same. Jedna z nich mówi, aby nie przeszkadzać swoim zachowaniem innym. Wielu znawców „dobrych manier telefonicznych” radzi częściej korzystać z przycisku wyłączania telefonu. Jeśli nie czekamy na ważną rozmowę, to powinniśmy podczas spotkań wyłączać aparat. Gdy spodziewamy się telefonu w istotnej sprawie, możemy pozostawić włączone wibracje. Telefon poważnego człowieka powinien mieć poważny dzwonek. Najlepiej korzystać ze standardowych dźwięków. Nie powinien też przeszkadzać, dlatego wybierajmy dzwonek wzrastający albo wibracje.

Najnowsze od ks, prof. dr hab. Andrzej Zwoliński


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • literaturoznawca zajmująca się szczególnie średniowieczem i okresem nowożytnym. Propagatorka osoby św. Józefa Moscati

  • kapłan diecezji tarnowskiej, doktor nauk teologicznych w zakresie biblistyki

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem