niedziela, 03 luty 2013 20:00

Zalety "Kuszenia"

Napisał
„Kuszenie dotyczy każdego” na każdej niemal stronie przełamuje schematy potocznego myślenia o świecie. To efekt pracy dwóch znakomitych autorów – tytułowego demonologa, czyli ks. prof. Aleksandra Posackiego, teologa, specjalisty od zagrożeń duchowych, oraz Grzegorza Górnego, publicysty, dziennikarza i reżysera.
 

 

To, co jest uderzające i fascynujące w „Kuszeniu…”, to szerokość horyzontu, jaki przyjmują obaj autorzy. Pod tym względem tytuł właściwie można uznać za mylący, ponieważ ks. Posacki roztacza przed nami cywilizacyjną perspektywę i szereg diagnoz kryzysu cywilizacji zachodniej, ale i wschodniej (szczególnie Rosji). 

Perspektywa ta obejmuje nie tylko specjalistycznie pojmowany katalog spotykanych duchowych „chorób”, należących do codzienności egzorcysty, ale także pokazuje związki, jakie zachodzą pomiędzy tym, co duchowo ryzykowne, ezoteryczne, okultystyczne, a tym, co wchodzi w zakres ideologii, czy nawet historii politycznej świata. Z wartkiej, ale i niezwykle bogatej w treść rozmowy dowiadujemy się zarówno o chorobie na ezoteryzm, jaka toczy świat prawosławny, jak i o przyczynach licznych inwazji demonicznych w krajach cywilizacji łacińskiej. Padają też obowiązkowo nazwiska Vassuli Ryden, Kaszpirowskiego, a zaraz obok Freuda, Junga czy Hitlera, lecz również współczesnych rosyjskich intelektualistów.

Odsłanianie irracjonalizmu Ksiądz Posacki to mistrz w odsłanianiu irracjonalnych kodów kultury i ich sprzeczności, które z łatwością przyjmujemy do swojego myślenia razem z serwowanym nam opisem rzeczywistości. Serwowanym przez filozofów, literatów, psychologów czy media. Czytając „Kuszenie…”, dostrzeżemy, jak bardzo dając wiarę różnym opiniom, sami okazujemy się dziećmi niebezpiecznej spuścizny oświecenia, oświecenia, które na zewnątrz wydawało się bardzo racjonalistyczne, ale pod powierzchnią pielęgnowało irracjonalizm, symbolizm czy kontrinicjację. Przejawem tego była choćby działalność masonerii czy tajnych bractw. Mało kto wie, że pierwszą czarną mszę wymyślono w Paryżu właśnie w tak racjonalistycznej rzekomo epoce.

Czasem trzeba uciekać Trafne intelektualne rozważania wzbogacone są mało znanymi epizodami z życia autorytetów naszego świata, co mogłoby wstrząsnąć niejednym umysłem ślepo idącym za autorytetem pseudonauki. Na pytanie o możliwe satanistyczne źródła myśli Carla Gustava Junga o. Posacki odpowiada: Swego czasu Junga odwiedził znany włoski pisarz Alberto Moravia. Jung  opowiedział mu, że Jahwe „był nie tylko Bogiem, ale także Diabłem”, czyli nieświadomością. Jego [Junga] zdaniem, błędem chrześcijaństwa było zwalczanie Diabła, zamiast szukania jakiejś formy porozumienia z nim, zbudowania zdrowej relacji z Szatanem. W efekcie nastąpiła zemsta demona w postaci okrucieństwa dwóch wojen światowych. (…) Jung zaproponował więc powołanie do życia Czwórcy, czyli Trójcy Świętej, do której miał być dołączony Diabeł. Po wysłuchaniu takiej przemowy Moravia przerażony opuścił mieszkanie Junga. 

Jeśli miałbym nadać omawianej książce jakiś chestertonowski tytuł, musiałbym skorzystać z kilku naraz. Górny i Posacki dokonują bowiem obrony wiary, obrony człowieka i równocześnie obrony świata – jego prawdziwego obrazu duchowego i materialnego – stworzonego, upadłego i trwającego w zwarciu walki duchowej.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:34
Tomasz Rowiński

 

historyk idei, socjolog, publicysta, redaktor kwartalnika „Christianitas”.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

    Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.

  • mgr inż. (elektronika, łączność na WAT), porucznik Marynarki Wojennej; obecnie kapłan diecezji radomskiej, teolog duchowości

  • doktor teologii, od 2015 r. egzorcysta diecezji San Severo i archidiecezji Foggia

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem