wtorek, 03 wrzesień 2019 08:37

Miesięcznik Egzorcysta odpowiada na pytania Czytelników

Napisane przez ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz

Czy wolno dyskryminować osoby homoseksualne lub inne seksualnie zaburzone?

Kiedy słyszę tak postawione pytanie, pierwszym skojarzeniem, jakie mi się nasuwa, są słowa św. Jana Pawła II z jego Listu do Rodzin (1994), w którym pisał, że „(…) epoka ta jest czasem wielkiego kryzysu, a jest to na pierwszym miejscu kryzys prawdy. Kryzys prawdy – to znaczy naprzód kryzys pojęć” (13). Problemem obecnych czasów są bowiem, według mnie, zafałszowane pojęcia, wyrażające przejmujący kryzys prawdy.

Słyszymy, że nie wolno dyskryminować osób homoseksualnych i takie stwierdzenie pojawia się w kontekście sprzeciwu wobec roszczeń tych osób; roszczeń, które naruszają porządek społeczny i moralny. Nie znam przypadku realnej dyskryminacji osoby homoseksualnej ze względu na jej orientację. Nie słyszałem, aby osobie takiej odmówiono opieki zdrowotnej, miejsca w pociągu, stolika w restauracji, przyjęcia na studia bądź możliwości ukończenia tych studiów.

Świadomie nie piszę, iż nie znam sytuacji, w której by homoseksualiście odmówiono pracy, bo są takie sytuacje. Dotyczą sfery relacji wychowawczych z młodym człowiekiem. Pojawia się zatem sprzeciw, gdy zadeklarowany, czynny homoseksualista chce pracować jako wychowawca w przedszkolu czy szkole, jako pedagog i wychowawca w pozaszkolnych grupach i organizacjach. Dzieje się tak, ponieważ istnieje ryzyko, bardzo uzasadnione i graniczące z pewnością, że skłonność seksualna tego człowieka będzie wykorzystywana w procesach wychowawczych, a mówiąc wprost – istnieje ryzyko, że taki człowiek będzie stosował seksedukację, deprawując dzieci. Zatem nie jest to właściwie dyskryminacja, lecz obrona przed zagrożeniem.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • doktor teologii, autorka książek i artykułów, badaczka losów Justyny Szafryńskiej – jednej z wizjonerek objawień maryjnych w Gietrzwałdzie

  • historyk i teolog sztuki, autor licznych publikacji oraz recenzji teatralnych i filmowych

  •  

    dziennikarka katolicka, teolog, historyk, doktorantka z zakresu teologii biblijnej na UP JPII w Krakowie.

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions