środa, 01 maj 2019 12:43

Zstąpienie Chrystusa do piekieł

Napisał

Co oznacza zstąpienie Chrystusa do piekieł? Czy to znaczy, że szatan i potępieni dostąpili chwały zmartwychwstania?

Najpierw zwróćmy uwagę, że w polskim tłumaczeniu Składu Apostolskiego stwierdzenie, że Jezus „zstąpił do piekieł” (descendit ad inferos), użyte jest w liczbie mnogiej, nie zaś w liczbie pojedynczej – „do piekła”. Nie chodzi więc o stan potępienia tych, którzy świadomie, dobrowolnie i na zawsze odwrócili się od Boga. Łaciński termin inferus w pierwszym rzędzie oznacza to, co poza grobem, podziemie, otchłań, a w dalszej kolejności używany bywa na określenie piekła.

To miejsce, a raczej stan, w Biblii określany jest pojęciem szeol. Przekonanie, że zmarli, skoro są grzebani w ziemi, znajdują się w czymś w rodzaju podziemnej otchłani, obecne jest niemal we wszystkich religiach, także pogańskich. Toteż Grecy tę krainę zmarłych nazywali hadesem.

Liczne wypowiedzi Nowego Testamentu zakładają, że przed swoim zmartwychwstaniem Chrystus przebywał w krainie zmarłych, którzy dotychczas pozbawieni byli możliwości oglądania Boga, ponieważ nie dokonało się jeszcze odkupienie. Stąd ich stan może kojarzyć się z losem potępionych w piekle. Jednak nie jest identyczny, jak pokazuje przypowieść o ubogim Łazarzu, który został przyjęty „na łono Abrahama” (por. Łk 16, 22-26; KKK 633). Jezus zatem przed swoim zmartwychwstaniem nie zstąpił do piekła, aby wyzwolić potępionych na wieczność ani żeby zniszczyć piekło i zbawić szatana. Jak zaznacza „Katechizm Kościoła katolickiego”, Jezus doświadczył śmierci jak wszyscy ludzie i Jego dusza dołączyła do nich w krainie umarłych (nr 632). Zstąpił zatem do otchłani śmierci, aby wyzwolić sprawiedliwych, którzy Go poprzedzili (nr 633). W ten sposób dokonał całkowitego wypełnienia ewangelicznego głoszenia zbawienia (KKK 635).

Ta prawda, już pod koniec IV wieku wyrażona w oficjalnym wyznaniu wiary, została ostatecznie potwierdzona na IV Soborze Laterańskim w 1215 roku oraz na III Soborze Lyońskim w 1274 roku.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

  • redaktor, dziennikarz i publicysta muzyczny

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions