piątek, 25 styczeń 2019 12:35

Różdżka Aarona

W modlitwie tzw. Godzinek wśród licznych metafor określających Maryję, jest mowa o różdżce Aarona. Jak to należy rozumieć?

Z tajemniczym symbolem rożdżki Aarona najczęściej spotykamy się w popularnych i lubianych Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Ta wzorowana na Liturgii godzin (brewiarzu) śpiewana modlitwa, o bardzo poruszającej melodyce, pochodzi z poźnego średniowiecza. Jej zaś autorstwo przypisuje się Leonardowi Nogaroli – franciszkanowi z Verony. Godzinki składają się z ośmiu części, przewidzianych do śpiewania w określonych porach dnia dla uświęcenia pracy, podobnie jak czyni to Kościół, sprawując Liturgię godzin.

W tzw. hymnie z trzeciej części Godzinek, przez podobieństwo do brewiarza nazwanej Tercją, wśród wielu obrazów biblijnych, jest mowa o „różdżce Aarona”. Odprawiający Godzinki śpiewa bowiem następujące zdania: Witaj arko przymierza, tronie Salomona, / Tęczo wszechmocną ręką, z pięknych farb złożona. / Tyś krzak Mojżeszów boskim ogniem gorejąca, / Tyś różdżka Aaronowa, śliczny kwiat rodząca… Po raz drugi w Godzinach symbol różdżki pojawia się w antyfonie w ostatniej części: Tać to różdżka, w której ani pierworodnej, ani uczynkowej winy skaza nie postała.

W obydwu tekstach symbol różdżki wprost odniesiony jest do osoby Maryi Niepokalanej. Słowo „różdżka” w języku polskim ma wiele znaczeń. Najczęściej jednak kojarzy się ono z rodzajem laski, niekiedy bardzo ozdobnej, która była symbolem władzy, podobnie jak berło. W środowiskach okultystycznych panuje przekonanie, że tak rozumiana różdżka ma w sobie jakąś tajemniczą moc, toteż nie tyle posiadający ją używa jej do swoich celów, ale to ona podporządkowuje go sobie. Znajduje to wyraz w powiedzeniu, że coś dzieje się nagle, w sposób niezwykły ‒ „jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki”.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions