środa, 09 styczeń 2019 07:54

Czemu służą objawienia prywatne?

Jak traktować liczne ostatnio informacje i teksty pochodzące rzekomo od Matki Bożej, która się objawia różnym osobom? Andrzej z Wrocławia

Pojęcie „mariofania” jest powszechnie stosowane w teologii, a zwłaszcza w mariologii, czyli naukowej refleksji teologicznej na temat Matki Bożej. Składa się ono z imienia Maryi i greckiego terminu fainomai (pokazywać się, objawiać się). Oznacza zatem ukazywanie się Matki Bożej różnym osobom lub przynajmniej ich głębokie przeświadczenie, że Ją widzieli i/lub otrzymali w związku z tym jakieś przesłanie. Podobnie mówi się o chrystofanii, gdy ukazuje się Chrystus; angelofanii, gdy dotyczy anioła; lub hagiofanii, jeśli objawił się jakiś święty czy błogosławiony.

Tego rodzaju zjawiska zwykle nazywa się objawieniami maryjnymi. Teologowie zwracają jednak uwagę na ryzyko nieporozumień, polegających na zacieraniu zasadniczej różnicy pomiędzy autentycznym i niepodważalnym Objawieniem, przez które Bóg pozwala się poznać ludziom i osiągnąć im zbawienie, a tzw. prywatnymi objawieniami, będącymi nierzadko wytworami człowieka. To pomieszanie przez zbieżność pojęć może mieć fatalne następstwa dla wiary i życia duchowego.

Należy zatem przypomnieć, że jest jedno Objawienie (zawsze pisane wielką literą), określane jako publiczne, zawarte w Tradycji i Piśmie Świętym (także pisanymi wielką literą). Sobór Watykański II w konstytucji dogmatycznej o Objawieniu Bożym „Dei Verbum” podkreśla, że Święta Tradycja i Pismo Święte stanowią jeden święty depozyt słowa Bożego powierzony Kościołowi (nr 10). Przez te dwa źródła, a więc Tradycję i Pismo Święte, Bóg w swej dobroci i mądrości objawia siebie samego i ujawnia ludziom tajemnicę swej zbawczej woli (por. Ef 1, 9). W innym miejscu tego dokumentu czytamy, że najgłębsza prawda o Bogu i o zbawieniu człowieka jaśnieje nam przez to objawienie w osobie Chrystusa, który jest zarazem pośrednikiem i pełnią całego objawienia (nr 2).

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions