sobota, 01 czerwiec 2013 20:36

Niezwykła podróż w głąb tajemnicy

Duet Grzegorz Górny – Janusz Rosikoń po raz drugi przedstawia nam poruszającą lekturę. Po przepięknej książce „Świadkowie tajemnicy”, poświęconej śledztwu w sprawie relikwii Chrystusowych, reporter wraz z fotografem zapraszają nas w kolejną podróż po świecie, tym razem śladami zjawisk nadprzyrodzonych.

Grzegorz Górny jest dziś jednym z najwybitniejszych publicystów w Polsce; co istotne – prezentującym w swoich tekstach wrażliwość chrześcijańską. Przesłanie, które chce nam przekazać w książce, zostaje jeszcze wzmocnione przez niezwykle precyzyjne i sugestywne zdjęcia wykonane przez artystę fotografika Janusza Rosikonia. 

W dobie panującej dziś kultury obrazkowej taki komunikat ma zupełnie inną nośność. Siłą tej pozycji jest jej warstwa dokumentacyjna, gromadząca bogate dossier na temat religijnych  fenomenów uznawanych za nadnaturalne. Górny jeździ po świecie i spotyka się z wybitnymi naukowcami, wykładowcami akademickimi, przedstawicielami nauk ścisłych i biologicznych, którzy zaznajamiają go z wynikami swych badań. Botanik z Turynu, kardiolog z Nowego Jorku, psycholog z Innsbrucka, chirurg z Neapolu czy patomorfolog z Białegostoku dostarczają autorowi argumentów do jego pracy. Podpierając się  rezultatami ich empirycznych badań, Górny wbija osinowy kołek w cielsko światopoglądu materialistycznego  i mechanistycznego. Pokazuje konkretne fakty, łamiące prawa natury, wobec których współczesna nauka pozostaje bezradna, nie potrafiąc wytłumaczyć ich natury i istoty. Jak bowiem wyjaśnić stan wycinka mięśnia sercowego, który znajduje się w permanentnej agonii? Jak potraktować zwłoki nie podlegające rozkładowi? Jak zrozumieć zjawisko ran, które nigdy się nie goją?Okazuje się jednak, że wyjaśnienie jest możliwe – pod warunkiem, że opuści się ciasny obszar materializmu i otworzy na wymiar duchowy.

Górny i Rosikoń udowadniają, iż nie ma sprzeczności między wiarą a rozumem, religią a nauką.  Są one wobec siebie komplementarne, choć funkcjonują  na różnych poziomach. Mimo że zabrzmi to może paradoksalnie, to jednak nie da się dziś udowodnić cudów bez odwołania do wiedzy naukowej i nowoczesnych technologii. Przed wiekami drogi nauki i wiary rozeszły się m.in. z powodu podejścia do cudów. Badacze wyznający światopogląd oświeceniowy czy pozytywistyczny uznawali, że istnieje tylko to, co można zobaczyć, zważyć i zmierzyć. Odkrycie cząstek elementarnych na początku XX wieku obaliło jednak ten mechanistyczny światopogląd, oparty na fizyce Newtona i filozofii Kartezjusza. Okazało się, że wszechświat pełen jest tajemnic oraz procesów i fenomenów tak skomplikowanych i precyzyjnych, iż nie jest możliwe, by były one dziełem bezrozumnego przypadku. W rezultacie dziś np. na amerykańskich uniwersytetach wśród wykładowców nauk ścisłych i biologicznych jest zdecydowanie więcej osób wierzących niż wśród wykładowców nauk humanistycznych.

Vittorio Messori napisał kiedyś, że Bóg zawsze pojawia się  w półcieniu i daje nam wciąż możliwość wolnego wyboru. Możemy Go zawsze odrzucić bądź przyjąć. Wszystkie zjawiska, które  znajdziemy w książce „Dowody tajemnicy”, mieszczą się w granicach tezy Messoriego. Można przyjąć przedstawione w książce fakty bądź je odrzucić. Najpierw jednak warto się z nimi zaznajomić – także po to, by lepiej poznać i zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:33

Najnowsze od Łukasz Adamski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions