wtorek, 10 kwiecień 2018 21:56

IHS czy PAX?

Przypomnienie o medaliku św. Benedykta

Oświadczenie benedyktynów tynieckich w sprawie kontrowersji na temat medalika św. Benedykta.

Powtarzają się wątpliwości dotyczące napisu PAX na medaliku św. Benedykta promowanym przez klasztor w Tyńcu i Wydawnictwo Benedyktynów „Tyniec”. Dlatego warto przypomnieć parę podstawowych faktów.

Zastąpienie chrystogramu IHS słowem PAX nie wynika z żadnych antychrześcijańskich pobudek. Wzór medalika, który jest popularyzowany, powstał w opactwie Beuron w XIX w. jako nowy projekt, choć nawiązujący do wcześniejszych wzorów, z okazji rocznicy istnienia opactwa Monte Cassino. Autorzy medalika zdecydowali się na umieszczenie na nim słowa, które funkcjonuje jako nieoficjalna dewiza zakonu benedyktynów: pax, czyli pokój. Najlepiej wyrażają to słowa Prologu „Reguły”, gdzie cytowany jest Ps 34, 14-15: Rzecze ci Bóg: „Powściągnij swój język od złego, a twoje wargi od słów podstępnych! Odstąp od złego, czyń dobro; szukaj pokoju, idź za nim!”.

PAX na medaliku św. Benedykta to powtórzenie słów Boga skierowanych do każdego chrześcijanina, wzywających do poszukiwania pokoju.

Warto pamiętać, że benedyktyni beurońscy mogli mieć dobre powody, by zastąpić monogram IHS słowem PAX. Sam monogram powstał bowiem najprawdopodobniej wskutek błędnego przepisywania greckich liter IHC, tworzących w greckiej pisowni początek imienia Jezus (ΙΗΣΟΥΣ). Za samymi literami IHS nie kryją się więc słowa „Iesous Christos” (Christos nie zaczyna się przecież od samego „h”), ani tym bardziej sformułowanie Iesus Homini Salvator („Jezus Zbawca Człowieka”), które zaczęto wiązać z tym chrystogramem dopiero setki lat po jego pojawieniu się.

Co więcej, w XIX w. znak IHS był już szeroko kojarzony przede wszystkim z jezuitami i zamienienie go słowem PAX mogło być związane z uszanowaniem praw Towarzystwa Jezusowego do tego chrystogramu. Znajduje się on w herbie obecnego papieża, który jest właśnie jezuitą. Ponadto nie wolno zapomnieć, że dla chrześcijan nie ma pokoju bez Chrystusa. Umieszczenie słowa PAX na medaliku musi odnosić do naszego Pana, który jest naszym pokojem. On, który obie części [ludzkości] uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur: wrogość (Ef 2, 14). O Nim mówi prorok Izajasz: Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju (Iz 9, 5). Benedyktyni tynieccy podkreślają na swojej stronie internetowej: By upewnić o słuszności naszych intencji i by sprawić, że medalik św. Benedykta stanie się jeszcze szerzej znany, w ofercie naszego wydawnictwa udostępniliśmy drewniany medalion ze starszym wzorem medalika – takim, na którym pojawia się chrystogram IHS, tzw. karawakę. Jej  oryginał znajduje się na łuku nad jedną z kaplic bocznych tynieckiego kościoła. Mamy nadzieję, że będzie to jasne potwierdzenie faktu, iż nie próbujemy zafałszować historii medalika i nie widzimy trudności w umieszczeniu monogramu IHS na samym medalu.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Andrzej sobota, 13 październik 2018 07:47 napisane przez Andrzej

    Dokładnie jak przedmówca, zapytam a co z pozostałą symboliką? Brak wyjaśnienia bo niewygodne i ciemnoty już więcej lud nie kupi?

    Raportuj
  • Link do komentarza Andrzej niedziela, 22 kwiecień 2018 10:10 napisane przez Andrzej

    To jeśli chodzi o słowo PAX, a co z innymi symbolami? A jest tego trochę dołożonego. Sprawa nie zamyka się tylko w jednym słowie. Wyjaśnienia dotyczące tylko tego słowa nie mogą uwiarygadniać całej podejrzanej symboliki.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions