poniedziałek, 17 wrzesień 2012 21:54

Czy modlitwa za demony ma sens?

Napisał

Mam pytanie w kwestii: czy modlitwa za demony posiada sens? Czy jest szansa, aby potępiony anioł stał się z powrotem np. cherubinem? Chodzi mi o modlitwę osoby świeckiej. Przy okazji zapytam, czy były czynione podobne zabiegi przez egzorcystów?  Wszak czym mniej aniołów po ciemnej stronie, tym lepiej.

 

Taka modlitwa nie ma sensu. Biblia pokazuje nam, że demony dokonały już ostatecznego wyboru – jest on nieodwołalny. W pełni świadomy i dobrowolny sposób odeszły od Boga i w swojej pysze nie chcą się nawrócić.

 

Ten ich grzech, dlatego że był tak świadomy i pełny, zmienił je i wynaturzył. Dla nas, ludzi, jest to trudne do pojęcia, bo my zawsze możemy zmienić zdanie, żyjąc na tym świecie, i wszystkie nasze decyzje są tylko „cząstkowe”. Dopiero wraz z naszą śmiercią i spotkaniem z Bogiem twarzą w twarz nastąpi moment ostatecznej decyzji, który nazywamy sądem szczegółowym.

 

Wzorem dla nas jest tutaj Jezus, który wychodził naprzeciw każdego człowieka – rozmawiał, pocieszał, uzdrawiał, wzywał do nawrócenia. Jednak z demonami nie rozmawiał! On od razu im się sprzeciwiał i je wyrzucał (w Ewangelii są jedynie krótkie wymiany zdań Jezusa z demonami, dzięki którym lepiej rozumiemy tę sferę demoniczną i wiemy, jak się jej przeciwstawiać). Jezus wiedział, że rozmowa z demonem nie ma sensu. Przez to uczy nas, że nie da się rozmawiać z Szatanem. Bo on się tak wynaturzył, że to już nie jest rozmowa. Nie da się prowadzić prawdziwej rozmowy z kimś, kto cię nienawidzi. Bo do dialogu potrzeba choćby minimalnego otwarcia serca i życzliwości. Istnieją również świadectwa egzorcystów, którzy zachęcali demony do nawrócenia, co wywoływało ich wściekłość i gwałtowny sprzeciw. Kiedy mówiły o buncie, to było to w nich tak żywe, jakby dokonało się przed chwilą. Podkreślały też, że nigdy się nie nawrócą i wybrały już na wieki.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:33
O. Wit Chlondowski

doktor teologii dogmatycznej KUL

1 komentarz

  • Link do komentarza pkjm czwartek, 19 wrzesień 2019 22:37 napisane przez pkjm

    Jak w tym świetle interpretować poglądy św. Grzegorza z Nyssy, który nawoływał do modlitwy o zbawienie Szatana, czy św. Izaaka Syryjczyka, który ułożył modlitwę za demony w przekonaniu, że występki stworzenia nie zmienią tego, że Bóg jest miłosierny i zdolny do przebaczenia, oraz uważał ją nie tylko za chwalebną, lecz nawet wskazaną. Kościół przecież nigdy nie potępił tych poglądów.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

  • przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów (A.I.E.)

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions