wtorek, 04 wrzesień 2012 21:49

Do dialogu trzeba życzliwości

Napisał

Jezus mówił, by modlić się nieustannie. Czy to oznacza, że trzeba się wszędzie modlić, np. będąc w toalecie?

 

Temat nieustannej modlitwy jest bardzo interesujący. Masz rację, Słowo Boże mówi kilkakrotnie o nieustannej modlitwie. Zauważyli to już starożytni chrześcijanie i zastanawiali się, jak to zrealizować. Odpowiedzi były różne:

■ Jedni twierdzili (np. Orygenes), że nieustannie modli się ten, kto łączy swoją modlitwę z całością swojego życia, tzn. że całe jego życie wypływa z modlitwy, jest takie samo jak jego modlitwa. A zatem w tym ujęciu całe życie chrześcijańskie jest modlitwą, jeśli jest pełne wiary i miłości.

■ Inni twierdzili, że nieustanna modlitwa to trwanie w Bożej obecności. To bezustanna medytacja. Czasami jest ona świadoma, a czasami jest tylko w sferze pragnienia. Dlatego mogę modlić się pragnieniem bliskości Boga, pełnienia Jego woli itp.

■ Inni wreszcie twierdzili, że można dosłownie modlić się nieustannie, ale że ta modlitwa jest Bożym darem, który możemy otrzymać, jeśli pozwolimy działać Duchowi Świętemu w nas. Dopiero z naszego głębokiego zjednoczenia z Jezusem i Duchem Świętym może wypłynąć nieustanna modlitwa.

 

Wszystkie te opinie doprowadziły do zwyczaju najpierw częstego powtarzania jakichś wersetów biblijnych, a później całych formuł modlitewnych, tzn. aktów strzelistych. Najbardziej znaną w Kościele wschodnim jest Modlitwa Jezusowa – „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznym”. Ten nurt nazywa się hezychazmem. W Kościele zachodnim znowu bardziej rozwinęła się praktyka trwania w Bożej obecności, np. adoracji, oraz rozumienia nieustannej modlitwy jako daru mistycznego. Zachęcam do przeczytania pięknej książki „Opowieści pielgrzyma”, która właśnie opowiada drogę poszukiwania i odnalezienia przez anonimowego autora nieustannej modlitwy.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:33
O. Wit Chlondowski

doktor teologii dogmatycznej KUL


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem