poniedziałek, 04 kwiecień 2016 12:15

Wilno Betlejem Bożego miłosierdzia

Ten obraz zna praktycznie każdy. W kościołach, szpitalnych kaplicach, salkach katechetycznych i prywatnych mieszkaniach znajdują się miliony kopii. Jednak niewielu słyszało o jego pierwowzorze, który znajduje się w Wilnie, nazywanym Miastem Miłosierdzia

Gdy papież Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia i uwaga chrześcijan na całym świecie skierowana została na orędzie Bożego miłosierdzia, Wilno nazwano Betlejem Bożego miłosierdzia. Nie bez racji – wszak tutaj zrodził się ten kult… Od wieków w Ostrej Bramie chrześcijanie różnych konfesji czczą Matkę Bożą Miłosierdzia. Może to właśnie Ona utorowała drogę Jezusowi Miłosiernemu, by w Grodzie Giedymina utworzyć podatny grunt pod kolebkę kultu Bożego miłosierdzia? Dynamiczny rozwój nabożeństwa Bożego miłosierdzia nastąpił po beatyfikacji i kanonizacji s. Marii Faustyny Kowalskiej, ustanowieniu liturgicznego święta Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy i zawierzeniu świata Bożemu miłosierdziu. Dzisiaj do grona apostołów Bożego miłosierdzia wliczamy także św. Jana Pawła II, wielkiego orędownika wspomnianego nabożeństwa, oraz bł. Michała Sopoćkę, spowiednika św. Faustyny, beatyfikowanego w 2008 roku.

Tam, gdzie się wszystko zaczęło

Często Bóg wybiera to, co małe, słabe i pokorne, by dokonać rzeczy niezwykłych. Podobnie jest z s. Faustyną – niewykształcona zakonnica zostaje sekretarką Jezusa Miłosiernego. Bóg wybiera narzędzia, które nie wiążą Mu rąk i potrafią całkowicie poddać się Jego woli W 1933 r. Faustyna została skierowana na placówkę zakonną do Wilna. W Grodzie nad Wilią sekretarka Jezusa Miłosiernego przebywała do 1936 r. W tym czasie doznawała wielu objawień. Mieszkała w domu sióstr w wileńskiej dzielnicy Antokol, słynnej z barokowej perełki – kościoła pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła. Do dzisiaj zachował się jeden z dawnych budynków zakonnych, nazywany potocznie Domkiem św. Faustyny. Sam dom oraz teren wokół niego zostały uporządkowane i udostępnione dla celów pielgrzymkowo- -turystycznych. Znajduje się w nim skromne muzeum ukazujące zakonną celę. Miejsce to do niedawna było własnością wybudowanego w czasach sowieckich domu dziecka. Przybywający do Domku św. Faustyny pielgrzymi nie pozostają obojętni wobec mieszkańców sąsiadującego z nim domu dziecka. Dla wychowanków placówki organizuje się różne przedsięwzięcia, akcje społeczne, pomoc materialną, bardzo często także z Polski. Na jakiś czas opiekę duchową nad dziećmi przejęło Zgromadzenie Braci Jezusa Miłosiernego.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 kwiecień 2016 12:38

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions