środa, 01 kwiecień 2015 18:16

Muzyka The Doors - nad krawędzią przepaści

Napisał

Czy muzyka The Doors jest zagrożeniem duchowym? Czy to może „szukanie diabła” tam, gdzie go nie ma?

 

The Doors należy do zespołów darzonych olbrzymią sympatią przez polskich fanów. To rasowy i oryginalny band, który tworzył historię muzyki. Fanów od lat przesiąkniętych muzyką The Doors mówienie o zagrożeniach duchowych w kontekście ich idoli musi boleć. Mnie też bolało. Czy jednak kubeł zimnej wody może otworzyć oczy na prawdę? Czy miłość do idoli pozwala na jej przyswojenie i zrozumienie, zwłaszcza jeśli w moim życiu muzyka The Doors nie wywołała żadnego spustoszenia? Jakie to zatem zagrożenie? Jakie znaczenie ma fakt, że Jim Morrison przebywał w towarzystwie wiedźmy, delektował się szamanizmem i był w centrum okultystycznego rytuału? Słucha się przecież samej muzyki, a Morrison zaklęć nie śpiewał... To tylko rock i blues. Czy jednak takie podejście do tematu nie jest banalizowaniem problemu? Nie koncentruję się na tekstach zespołu, choć część liryków The Doors nie jest obojętna i ma nie tylko poetyckie przesłanie Morrisona. Po latach od tajemniczej śmierci wokalisty warto przyjrzeć się pozostałym muzykom i sprawdzić, czy w obecnych czasach sami czegoś nie mówią o swoim przekazie, jak robił to wielokrotnie nieżyjący już Ray Manzarek. Jego wypowiedzi nie były jednak nagłaśniane. Trzeba do nich sięgać, by zdać sobie sprawę z tego, że prześmiewcze słowa oponentów są w rzeczywistości śmiechem przez łzy.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:41
Grzegorz Kasjaniuk

redaktor, dziennikarz i publicysta muzyczny


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • teolog fundamentalny, teolog religii, prodziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie Opolskim

  • franciszkanin, doktorant UPJPII, rekolekcjonista, pomysłodawca akcji: „Obudź się! możesz Więcej”

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem